Facebook ve instagram Hacklendi mi?  Lizard Squad Nedir?
Henüz Puan Verilmedi

Facebook ve instagram Hacklendi mi?

Facebook hacklendi mi? sorusu bugün (27.01.2015) teknoloji dünyasının cevabını aradığı bir soru olarak gündeme bomba gibi düştü. Türkiye’de sabah saatlerinde Facebook hesaplarına girmeye çalışanlar bir uyarı ile karşı karşıya kaldı. Kullanıcılar hesaplarına giremeyince bir anda facebook hacklendi mi yoksa dedikoduları yayılmaya başladı. Bu sorunun giderek yayılmaya başladığı anlarda Facebook ve Instagram bu konu hakkında bir açıklama yaparak kullanıcılarını bilgilendirdi.

Yaklaşık 1 saat süreyle yaşanan hizmet kesintisi, bir çok dedikodunun da yayılmasına neden oldu. Twitter kullanıcıları durumu #FacebookDown #InstagramDown etiketleri ile paylaşırken, Lizzard Squad adlı hacker grubu tarafından atılan tweetler bütün dikkatleri bu grubun üzerine çevirdi. Geçtiğimiz günlerde de adı Playstation ve Xbox’un hacklenmesi olayına karışan Lizzard Squad, acaba bu hack olayının da arkasında mı? sorusunu gündeme getirdi.

Bu tartışmalar yaşanırken bir yanda da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bir açıklama yapma ihtiyacı duydu. Türk internet kullanıcıları tarafından yapılan “BTK’nın erişim yasağı uyguladı” dedikodularına cevap gecikmedi. BTK bu eleştiri/dedikoduyu aşağıdaki açıklamayı paylaşarak hemen yalanladı.

“BTK BASIN AÇIKLAMASI
Bu sabah saatlerinde sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Instagram’a ulaşılamadığına ilişkin haberler internet siteleri ile sosyal paylaşım sitelerinde yoğun olarak yer almıştır. Sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Instagram’a yönelik olarak herhangi bir erişim engelleme kararı bulunmamaktadır. Facebook ve Instagram’a erişimin mümkün olmamasının bu paylaşım sitelerinden kaynaklandığı ve kısa süre sonra bu sitelere erişim sağlandığı görülmüştür.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Kaynak: BTK Basın Açıklaması

Kesinti Neden Yaşandı?

Konu ile ilgili bilgiler veren uzmanlara göre, bu hizmet kesintisinin ardında bir hacker grubunun olabileceği yönünde. Uzmanlar, hackerların DDos saldırıları (Distributed Denial of Service Attack) ile Facebook ve Instagram‘ın hizmet kesintisi yaşatmasına neden olmuş olabileceğini vurguluyor. Bu konuda bir numaralı zanlı da kendi twitter hesaplarından bu durumu paylaşan Lizzard Squad adlı hacker grubu tabii ki. Ancak bütün bu dedikodulara rağmen, Facebook kesintinin bir konfigürasyon değişikliğinden kaynaklandığını belirtti. 1 saat süren kesintiyi bu şekilde açıklayan Facebook bu şekilde dedikodulara son noktayı koymuş oldu.

Lizard Squad Nedir?

Lizard Squad, siyah şapkalı hackerlar tarafından oluşturulmuş bir hacker grubuna verilen isimdir. Kendilerini genellikle DDos saldırıları (Distributed Denial of Service Attack) ile duyuran grup yakın bir süre önce de Xbox ve Playstation hacklenmesi ile gündeme gelmişti.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.