Facebook ve Twitter Terör Eylemi Sonrası Neden Yavaşlıyor?
Henüz Puan Verilmedi

Sosyal Medya Terör Eylemleri Sonrasında Özellikle mi Yavaşlatılıyor?

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecraları Türkiye‘de yaşanan terör eylemleri sonrasında bariz bir şekilde yavaşlıyor. Kullanıcılar bu durumdan şikayetçi. Peki ne oluyor da sosyal medyada böylesine hissedilir bir yavaşlama yaşanıyor? Bu sorunun henüz resmi ağızdan alınmış bir yanıtı ne yazık ki yok. Ancak Türkiye’de yaşanan internet kesilmeleri ve engellemeleri hakkında ölçümler yapan TurkeyBlocks bu konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. TurkeyBlocks, gerek Ankara patlaması (13 Mart 2016) gerekse Taksim patlaması (19 Mart 2016) sonrasında yaşanan yavaşlamanın nedeni hakkındaki tespitlerini paylaştı. Tespitin özeti şu “engelleme yok, ancak yavaşlatma var”.

Sosyal Medyayı Terör Eylemleri Sonrasında Kim Yavaşlatıyor?

Sosyal medya (Facebook, Twitter, vs.) kullanıcıları terör eylemleri sonrasında yavaşlamadan şikayet ediyor. Konuyla ilgili bugüne dek resmi kurumlar tarafından bir açıklama yapılmış değil. Yapılan ölçümlerde bu yavaşlama bariz bir şekilde görülüyor. TurkeyBlocks resmi hesabından yaptığı açıklamada twitter‘ın olay günü 23 dakikada açıldığını tespit etti. Bu konuyu hazırladığı bir video ile de takipçilerine duyurdu. Bu video hemen üst bölümde yer almaktadır. Ayrıca yaptıkları ölçümlerle yavaşlamayı net bir şekilde tespit ettiklerini de altta yer alan paylaşımla takipçilerine duyurdular. Bilişim uzmanları söz konusu yavaşlatma ile ilgili çeşitli varsayımlar ortaya atıyor. Varsayımlara göre bu yavaşlatmanın resmi bir dayanağı yok. Yavaşlamanın kaynağı olarak internet servis sağlayıcılar görülüyor.

Ankara ve Taksim patlamalarının ardından sosyal medyada yaşanan yavaşlık Türkiye’de tepki çekerken, Belçika / Bürüksel’de yaşanan terör eylemleri sonrasında kriz merkezi tarafından yapılan paylaşımlarla vatandaşlar yönlendirildi. Belçika, bu tip eylemler sonrasında sosyal medyanın etkin kullanımı noktasında güzel bir örnek sundu. İşte Belçika’da bulunan kriz merkezi tarafından yapılan sosyal medya paylaşımları:


Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.