Facebook Ve Kredi Kartı Bilgilerinizi Satmak İstermiydiniz?
Henüz Puan Verilmedi

Facebook, Kredi Kartı v.b. Kişisel Verilerinizi Satmak İstermiydiniz ?

Birçok işletmenin satış başarısı kullanıcı alışkanlıklarını ve kişisel eğilimlerini tespit edebilmelerine bağlıdır. Artık günümüzde birçok işletme ürünlerini müşteri kitlesinin alışkanlıklarını analiz ederek şekillendiriyor. Buda işletmenin daha büyük cirolar yapmasını sağlıyor. Sosyal medya hesaplarınızda arkadaşlarınızla yapmış olduğunuz paylaşımları incelerken size gösterilen reklamlar aslında sizlerin kişisel verileri kullanılarak sunulmaktadır.

Yani sizler neleri beğendiğinizi, yaşınızı, cinsiyetinizi, yaşadığınız şehri, okuduğunuz okulu ve daha birçok kişisel veriyi kendi rızanızla vermektesiniz. Ve bu verileri vererek sosyal medya hesaplarını yöneten şirketlere milyar dolarlık bir reklam portföyü sağlamaktasınız.

Kişisel verilerinizin hiç bu kadar değerli olduğunu düşündünüz mü?

Siz düşündünüz mü bilmem ama birileri bunun öneminin farkına varmış ve bu bilgileri pazarlamak için kolları sıvamış durumda. Datacoup adlı şirket sosyal medya hesaplarınızdaki kişisel bilgilere ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınıza karşılık 10$ ödemeyi göze almış durumda. Rakam ilk bakışta çok yüksek değilmiş gibi gözüksede, milyonlarca sosyal medya hesap bilgilerinin paylaşılacak olması rakamın astronomik seviyelere çıkabileceğini göstermektedir.

Üstelik Datacoup sahip olduğu bu verileri satacak. Sahip olduğu verileri ham olarak satmayı düşünmeyen şirket bu ham verileri kullanarak analiz raporları üretecek ve bu bilgileri pazarlayacak. Örneğin hangi yaş grubunda bulunan erkeklerden kaç tanesi aynı gün içinde futbol hakkında konuşurken bir spor mağazasından kredi kartıyla ne kadar ve ne çeşit spor malzemesi satın aldı gibi bir analiz raporu kimlerin işine yarar bir düşünün.

 Kişisel Verilerinizin Paylaşılmasının Zararları?

Her Holywood filminde insanlık için faydalı buluşlar yapan kişilerin bu buluşun kötü niyetli insanların eline geçmesinden korktuğundan bahsedilir. İşte bu açıdan bakıldığında bu işin en büyük tehlikesi aslında kötü niyetli kişilerin bu olaya bakış açısıdır. Özellikle ülkemizdeki dolandırıcılık yöntemlerine bakıldığında kişisel verilerin nasıl kullanıldığını görmekteyiz. Size isminizle hitap ederek telefon açan bir kişinin yapmış olduğunuz bir alışverişler ilgili hata olduğunu söyleyerek sizi dolandırmaya çalışması artık çok kolay olacak gibi gözüküyor. Her gün cep telefonlarınıza gelen anlamsız mesajların ve pazarlama maksatlı aramaların daha da kişiselleştiğini ve sizi korkutan boyutlara geldiğini görmek istemezsiniz değil mi? Ama bütün bu gelişmeler bize fayda sağladığı kadar zarar da getirecek gibi gözüküyor…

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)