Henüz Puan Verilmedi

Göktaşı Eylül’de Dünyaya Çarpacak Söylentisi Hakkında NASA Açıklama Yaptı

Eylül’de göktaşı dünyaya çarpacak söylentisi öyle büyüdü ki, NASA açıklama yapmak zorunda kaldı. Bazı haber siteleri, bloglar ve sosyal medyada gezen asılsız söylentiler kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Asılsız bu söylentilere göre 15 Eylül – 28 Eylül 2015 tarihleri arasında bir göktaşı dünyaya çarpacakPorto Riko civarlarına düşeceği söylenen göktaşının Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Orta/Güney Amerika’da yıkımlara sebep olabileceği iddia edildi. Tamamen asılsız olduğu NASA tarafından açıklanan “Eylül’de göktaşı dünyaya çarpacak” iddiası böylece çürütülmüş oldu.

Eylül’de Göktaşı Dünyaya Çarpacak İddiasına NASA Ne Dedi?

Eylül ayında dünyaya bir göktaşı çarpacağı yönünde haberler artınca NASA bu konuda bir açıklama yaptı. Konu hakkındaki açıklama 19 Ağustos 2015 tarihinde JPL web sitesinde yayınlandı. NASA, bilimsel hiçbir dayanağı olmadığı belirtilen iddiaları tümüyle yalanladı. Belirtilen tarihler arasında dünyayı tehdit eden herhangi bir gök cisminin bulunmadığını ifade eden uzmanlar, gelecek yüz yıl içerisinde dünyaya bir meteor çarpma ihtimalinin  %0,01 olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamalarda dünyaya en erken 2036 yılında bir göktaşının çarpma ihtimali olduğu vurgulanırken Apophis adlı bu göktaşının çarp olasılığının 250.000’de 1 olduğu belirtildi. Aynı açıklamada 2182 senesinde 1999 RQ36 isimli meteorun dünyanın atmosferine girebileceği belirtildi.

Eylül‘de göktaşı dünyaya çarpacak iddialarını tümüyle yalanlayan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın jpl.nasa.gov/asteroidwatch/ adresli web sitesini kullanarak meteor tehditlerini yakından takip edebilirsiniz. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.