Henüz Puan Verilmedi

Esnek Batarya Akıllı Saatler ve Giyilebilir Cihazlarda Kullanılacak

Esnek batarya (Flex BatteryArizona Eyalet Üniversitesi‘nde görev yapan bir grup araştırmacı tarafından geliştirildi. Bilindiği gibi akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar sahip oldukları küçük bataryalar nedeniyle sıkça şarj edilmekte ve bu durum kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmamaktadır. Cihazların küçük ve hafif olması için uğraşan üreticiler bu sebeple batarya konusunda da pek bonkör olamıyorlar. Ancak yeni geliştirilen bu esnek batarya sayesinde özellikle akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar rahat bir nefes alacak gibi gözüküyor.

esnek batarya, stretchable, flex, pil, Kirigami, bilgiversin.com

Kirigami Tabanlı Esnek Batarya (stretchable, flex pil) 

Esnek Batarya (Flex / Stretchable Battery) Nasıl Çalışıyor?

Esnek batarya‘yı (Flex / Stretchable Battery) geliştiren Arizona Eyalet Üniversitesi araştırmacıları bu projelerinde dünyaca meşhur Japon katlama sanatı Origami’den esinlenmiş. Kirigami adı verilen ve Origami’nin bir versiyonu olarak bilinen sanattan esinlenen bilim insanları, esneyerek asıl ebadının % 150’sine kadar büyüyebilen bir batarya geliştirmişler. Bu sayede standart Lityum iyon piller saatin ana gövdesine monte edilmek yerine kordonuna yerleştirilebilir hale geliyor. Bilim insanları geliştirmiş oldukları bu yeni esnek batarya ile ilgili bir tanıtım videosunu geçtiğimiz günlerde paylaştı. Saygın bilimsel araştırmalara yer veren nature.com’da da yer alan bu proje hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ilgili bilimsel makaleyi inceleyebilir ve derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Esnek batarya (Flex / Stretchable Battery) olarak anılan bu yeni teknoloji sizce giyilebilir teknolojilerin önündeki pil engelini gerçekten ortadan kaldırabilir mi? Konu hakkındaki fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın hemen altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.