Esbis Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Nedir?
Henüz Puan Verilmedi

Esbis Nedir?

Kısa adı Esbis olan Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Türkiye’de faaliyet gösteren iki milyon esnaf tarafından kullanılabilecek bir sistemdir. Esbis ile esnafımızın sicil bilgileri tutulmakta ve tutulan bu bilgiler güven içerisinde muhafaza edilmektedir. Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi (ESBİS) sayesinde Türkiye’nin ekonomik vizyonuna yön verebilmek maksadıyla detaylı raporlamalar yapmak mümkündür. Bu proje sayesinde proje kapsamı içerisine girmekte olan kurum ve kuruluşların işlemleri 2005 senesinden bu yana internet ortamında yapılabilmektedir. 2011 senesinde tamamen milli bir yazılım ortaya çıkartabilmek ve gelişen yazılım teknolojilerine ayak uydurabilmek maksadıyla UYUMSOFT adlı yazılım şirketi tarafından Esbis yenilenerek hizmete sunulmuştur.

Esbis Giriş Nasıl Yapılır?

esbis giriş e-devlet şifre BilgiVersin.com

ESBİS Giriş İçin e-devlet Şifresi Kullanılmaktadır

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Esbis girişi yapabilmeniz için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı web sayfasının alt kısmında yer alan “E-İşlemler” bölümünden ESBİS linki tıklanarak uygulamanın ana sayfasına ulaşabilirsiniz. Esbis sistemi e-Devlet uygulaması ile entegre olarak çalışabilmektedir. Bu sebeple aynı e-Devlet uygulamasına giriş yaptığınız gibi Esbis sistemine giriş yapabilmeniz için bir e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. e-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden üzerinde TC Kimlik Numaranızın yer aldığı bir kimlik ile 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Yukarıda yer alan sisteme giriş ekranı dışında başka bir adres üzerinden ESBİS giriş işlemi gerçekleştirmeyiniz. Sisteme giriş yaparken web tarayıcınızın adres kısmında yer alan bölüme dikkat ediniz. Kötü amaçlı internet korsanları kişisel bilgilerinizi çalmak maksadıyla sizi yanıltıcı adreslere yönlendirebilir.

ESBİS Kullanıcı Yetki Tanımlamaları Nasıl Yapılır?

Esbis sisteminde Genel Sekreter, Başkan ve Çalışan Personel‘in kullanıcı yetkilerinin tanımlanabilmesi maksadıyla Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü‘ne bazı belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu amaçla aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte yetki tanımlaması yapılacak kişilere ait bilgilerin şifre talep yada şifre iptal talebi şeklinde bağlı olunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği‘ne sunulması gerekmektedir.

esbis kullanıcı yetkilendirme BilgiVersin.com

ESBİS Kullanıcı Yetkilendirme İçin Gereken Belgeler

Yukarıda belirtilen belgelerin oluşturulabilmesi maksadıyla hazırlanan formlara buradan ulaşabilirsiniz. Bu adreste yer alan formları bilgisayarınıza indirerek yetki talebi yada iptali yapılacak kişi için özel olarak hazırlanarak yukarıda belirtilen şekilde ilgili yerlere gönderilmesi gerekmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.