Henüz Puan Verilmedi

Avrupa Uzay Ajansı ESA, IXV Uzay Mekiğini Okyanusa İndirmeyi Başardı

ESA (European Space AgencyAvrupa Uzay Ajansı) deneysel amaçlı olarak tasarlanan insansız uzay mekiği IXV‘i (Intermediate eXperimental Vehicle) Pasifik Okyanusuna indirmeyi başardı. Uzay araştırmalarındaki maliyetlerin ciddi oranda azaltılmasını sağlayacak olan yeniden kullanılabilen sistemler, Avrupa Uzay Ajansı açısından büyük önem arz ediyor. Kısa bir süre önce de Kaliforniya merkezli SpaceX (SPACE EXPLORATION TECHNOLOGIES CORP.) adlı özel kuruluş, Falcon 9 adlı roketi okyanusa indirmeyi denemiş ancak bu deneme neticesinde roket ciddi anlamda zarar görmüştü. Uzmanlara göre, Avrupa’nın bu denemede başarılı olması Mars araştırmalarına da büyük katkı sağlayacak.

IXV Uzay Mekiği, Vega roketi ile fırlatıldıktan yüz dak. sonra Pasifik Okyanusu’nda belirlenen noktaya başarıyla indirildi.  IXV Uzay Mekiği‘nin Vega Roketi ile fırlatılma görüntüleri ve fırlatma öncesi yapılan hazırlıklara ilişkin görüntüler sayfamızda yer almaktadır. Yeryüzüne başarıyla indirilen uzay mekiğinin en önemli görevinin Dünya’ya düşen nesneler ile ilgili bilgi almak olduğu vurgulanıyor.

IXV Uzay Mekiğinin İnişi:

IXV, uzaya fırlatıldıktan 100 dakika sonra Dünya’ya dönüş yaparken atmosfere yaklaşık 7.5 km.’lik (saatte) bir hızla giriş yaptı. İtici kuvvet nedeniyle mekiğin yüzey ısısı 1700 dereceye kadar çıktı. Mekikte yer alan donanımlar sayesinde aracın inişi kontrol altında tutuldu ve Pasifik Okyanusu’nda bir noktaya başarıyla indirildi. Suya iniş için son anlarında paraşütünü kullanan 2000 kg.’lık mekik, iniş sonrasında hiçbir sorun yaşamadı.

Avrupalı uzmanlar uzay teknolojilerinde birçok konuda istenen noktada olduklarını vurgularken, özellikle yörüngeden dönüş ile ilgili konuda istenen noktada olmadıklarını belirterek, bu denemenin aslında ne denli önemli bir adım olduğunu da belirtmiş oldu.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.