Henüz Puan Verilmedi

Epilepsi Nöbeti Embrace Adlı Saat ile Tespit Edilecek:

Epilepsi nöbeti esnasında yaşananlar hasta ve çevresindekileri ciddi şekilde etkilemektedir. Epilepsi hastalığını yaşayan kişi ve yakınlarının bu hastalık neticesinde ortaya çıkan olumsuzlukları, hayatlarının bir parçası olarak görmesi ve bunlara hazırlıklı olması gerekir. Aşağıda açıklanan epilepsi hastalığı belirtileri yaşam konforunu etkilediği kadar hayati önem taşıyan riskleri de içermektedir. Nöbetler esnasında yaşanan bilinç kaybı, düşme ve bayılma çok ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilmektedir. Bu konuya odaklanan ve ciddi bir araştırma yapan Massachusetts Institute of Technology Media Lab. Profesörü ve aynı zamanda Empatica adlı şirketin baş bilim insanı Rosalind Picard müthiç bir çalışmaya imza attılar. Rosalind Picard ve araştırma ekibi Embrace adını verdikleri bir cihaz sayesinde, hastanın uzağında iken epilepsi nöbetlerini öngörebilme yada izleyebilme imkanını hasta yakınlarına sağladılar.

epilepsi hastalığı nöbeti belirtileri BilgiVersin.com

Embrace ile Nöbetler Kontrol Altında

Embrace adlı cihaz hastaların hayatlarını kurtarmak için tasarlanmış bir giyilebilir bir sensör. Embrace görünüş itibariyle bir saati andırıyor. Takılması oldukça kolay olan bu saat sayesinde epilepsi hastalarının yaşadığı her türlü aktivite uzaktan takip edilebilmektedir. Hastanın bileğine takılan Embrace, üzerinde yer alan sensörler sayesinde kişinin durumunu sürekli olarak takip ederek hasta yakınına kablosuz iletişim teknolojileri aracılığı ile bilgi vermektedir. Hasta yakını tarafından da takılan saat sayesinde hasta ile ilgili uyarı mesajları bir titreşim şeklinde iletilebilmektedir. Embrace, akıllı telefonlara yüklenebilen bir uygulama sayesinde hasta ile ilgili durumları bir rapor formatında takip etme imkanı da vermektedir.

2015 yazında 199$’lık fiyatıyla piyasaya sürülmesi beklenen cihaz ile ilgili indiegogo.com isimli proje fonlama şirketi üzerinden yatırımcı arayışı sürmektedir.

Epilepsi Hastalığı Nedir?

Sara adıyla da bilinen “Epilepsi Hastalığı” beynimiz içerisinde yer alan sinir hücrelerinin sıra dışı elektrokimyasal tepkileri neticesinde oluşan nörolojik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Genellikle kalıcı olmayan bilinç kaybı yaşanmasına sebep olan Epilepsi, beyin tarafından yayılan elektriğin anormal yayılması neticesinde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi belirtileri oldukça fazla olmakla birlikte, bu belirtilerin tümü aynı anda tüm hastalarda görülmeyebilir. Epilepsi belirtileri hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Genel olarak bilinen epilepsi belirtileri; Bilinç kaybı yaşamak, düşmek, bayılmak, titremek, halüsinasyon görmek, normalden fazla tükürük salgılanması, nefes darlığı yaşanması belirtilerden bazılarıdır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.