Henüz Puan Verilmedi

Engelliler İçin İş Aramanın Önündeki Engelleri Kaldıralım:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından son olarak 2010 yılında “Özürlülerin Sorun ve Beklentileri Araştırması” yapılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre  “Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü (Bu kurum 633 Sayılı KHK’ya göre 2011 yılında kapatılarak yerine “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü” kurulmuştur) “, “Ulusal Özürlüler Veri Tabanında” kayıtlı bulunan, T.C. içerisindeki hanelerde yaşamakta olan ve sağlık raporuna göre en az yüzde 20 özür oranına sahip 280.014 engelli bulunmaktadır. Türkiye’de yaşamakta olan engelliler için yapılmış olan bu çalışma neticesinde ortaya çıkan rakamı değerlendirirken bu vatandaşların aile içerisindeki yaşamlarını da göz önüne almak gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında engelliler ve ailelerinin nüfusumuzun ciddi bir parçasını oluşturduğunu görmekteyiz. Engellilerin ekonomik yaşam içerisinde var olabilmeleri ve bu sayede toplum içerisinde kendilerinin ve aile fertlerinin yaşantılarını sorunsuz bir şekilde yürütmeleri bir milli sorumluluk olarak görülmelidir. Bu sorumluluğu sadece devletin göstermesini beklemek de pek gerçekçi olmayacaktır.

isdunyasindabendevarim.com Projesi:

İşte bu sorumluluğu üzerinde taşıyanların var olduğunu gösteren bir proje olan “isdunyasindabendevarim.com” engellilerin en büyük derdi olan iş aramayı kolay hale getiriyor. Bu sosyal sorumluluk projesi  hem iş arayan engellileri, hem de işverenleri ücretsiz olarak buluşturuyor. Klasik bir iş arama sitesi gibi çalışmayan bu harika proje, engellilerin kendilerini özgürce anlatabilmelerini sağlayan bir Video CV altyapısı kurmuş durumda. Ön mülakatları tamamlanan engellileri işverenlere yönlendiren bu sistem ile kısa süre içinde mutlu sona ulaşılmaktadır. Bu proje ile engellilerin önündeki bir engel kaldırılmış ve onların ekonomik hayata entegre olabilmeleri sağlanmış olmaktadır.

2014 yılı sonlarında 4. yılını dolduran bu sosyal sorumluluk projesi, iş görüşmesi yapılacak işletmelerde engellinin ulaşım yada benzer bir problem yaşamasını en aza indirecek çözümü üretmiş ve büyük bir başarı sağlamıştır. Bu başarıyı sağlarken gönüllü çalışanlar, organizasyonlar, belediyeler ve basın yayın kuruluşları ile sosyal ağlar büyük katkı sağlamıştır.

Bu projeye destek vermek isteten kişi yada kuruluşlar projenin web sitesini ziyaret edebilir ve burada bulunan iletişim kanallarını kullanarak yetkililer ile irtibat kurabilirler.

Projeye ait web sayfası ve sosyal ağlara ilişkin linkler:

www.isdunyasindabendevarim.com
facebook Facebook
twitter Twitter

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)