Henüz Puan Verilmedi

Elektrostatik Robot El Üretim Bantlarında Kullanılacak:

Hepimiz çocukluğumuzda statik elektrikle bir şekilde tanıştık. Saç yada bir kumaşa sürtülen balonda oluşan statik elektrik küçükken bizleri şaşkına çevirmiştir. Bu basit deney ile büyüklerimiz aslında bizlere elektrostatik temellerini öğretmiş oluyordu. İşte bu teknoloji şimdilerde bir robot elin geliştirilmesinde kullanıldı. Üretim bantlarında sürekli ilerlemekte olan ürünlerin bant üzerinden alınarak istenilen noktaya sevk edilebilmesi maksadıyla kullanılması planlanan bu robot el, merkezi ABD California’da bulunan Grabit adlı şirket tarafından geliştirildi.

Oldukça ucuz bir maliyetle üretildiği açıklanan bu robotik el daha önce kullanılmamış bir teknoloji olan elektrostatik çekim gücünü kullanarak cisimleri kavrayabiliyor. Üretilen bu robot el normal şartlarda etkisi çok uzun olmayan statik elektrik gücünü muhafaza edebilme yeteneğine sahip. Bu yeteneği ile üretim bantlarının yeni elamanı olacak gibi gözüken robot el kavrama esnasında toz yapışmasına engel olan bir teknolojiye de sahip.

Geliştirilen robot elin en büyük avantajlarından bir tanesi de farklı ebat ve şekillerdeki cisimler için kullanılabilecek olmasıdır. Elektrostatik gücünü kullanan bu robotik elin parmakları olarak tanımlayabileceğimiz parçanın esnek olması farklı cisimleri kavrama yeteneğini oldukça arttırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında aynı üretim bandı üzerinde farklı cisimlerin sevk edildiği bir tesiste bu robotun sağlayacağı fayda oldukça fazla olacaktır. Bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamış olmasına karşın özellikle hava alanlarında kayar bantlar üzerinden akıp gitmekte olan farklı ebat ve ağırlıktaki yolcu bagajlarının yerleştirilmesi ve bant üzerinden alınması maksadıyla da kullanılabileceği düşünülebilir.

Statik Elektrik Nedir?

Herhangi bir madde içinde veya dış yüzeyinde bulunan elektrik yüklerinin oransızlığı olarak açıklanmaktadır. Örneğin parkta oynamakta olan bir çocuğun kaydıraktan kayarken yapmış olduğu temas saçlarında + yüklenmesine yol açmaktadır. Bu durum neticesinde saç telleri tek tek birbirini itmeye başlamaktadır. Buna ilave olarak – yüklü olan park kaydırağı da saçları çekmektedir. Bu durum karşısında kaydırağın çıkışında karşınıza gelen çocuğunuzun saçları oldukça hoş bir görüntü ortaya koyabilmektedir. Gündelik hayatta karşımıza birçok farklı şekilde çıkan bu basit olayların kahramanı aslında statik elektriğin ta kendisidir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)