Henüz Puan Verilmedi

Yeni Nüfus Cüzdanı Ve Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi EKDS :

Yeni Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Kartı)

Bilişim dünyasındaki gelişmeler neticesinde ülkeler kamu hizmetlerinin daha sistemli işletilebilmesi maksadıyla teknolojik altyapılarını her geçen gün daha da modernize ediyor. Bir süredir ülkemizde kullanılmakta olan E-Devlet sistemi sayesinde vatandaşlar kamu dairelerine gitmeden birçok işlemi internet üzerinden halledebiliyor. Bu yöndeki çalışmalara bir örnek de yeni nüfus cüzdanı yani T.C. Kimlik Kartı. Kart üzerinde bulunan çip içerisine kaydedilecek çeşitli kişisel veriler sayesinde kartın kopyalanması yada değiştirilmesi mümkün olmayacaktır. Sadece yetkili birimler aracılığı ile yenilenebilecek olan yeni nüfus cüzdanları 2015 yılının sonuna kadar tüm ülke çapında kullanılması planlanmaktadır. Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) ile yeni nesil kimlik kartları kamu ve özel kurumların ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla kullanılabilecektir. EKDS Web Sayfası.

yeni nüfus cüzdanı BilgiVersin.com

Yeni Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Kartı)

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS):

Başta kamu ve özel bir çok kurum günümüz teknolojilerine ayak uydurarak altyapılarını her geçen gün geliştirmektedir. Birçok uygulama kağıt ortamından elektronik ortama hızlıca geçirilmektedir. Bu durum karşısında verilen hizmetlerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için özel güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu maksatla geliştirilen Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) faaliyete geçmiştir. EKDS sayesinde hem vatandaşlar hemde hizmet veren kurum yada kuruluşlar güven içerisinde elektronik işlem yapabilecektir. Bu sistem ile iddia adilen kişi olup olmadığı kısa süre içerisinde doğrulanabilecektir.

EKDS kart okuyucular BilgiVersin.com

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) Kart Okuyucu Tipleri

Kart Erişim Cihazını (KEC)

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi, direk olarak doğrulama hizmeti vermemektedir. Bu hizmetin güvenilir bir şekilde verilebilmesi maksadıyla teşkil edilen altyapıya göre; doğrulama yapacak hizmet noktasının Kart Erişim Cihazını (KEC) kullanması gerekmektedir. Bu cihazlar sayesinde kimlik verileri doğrulamanın gerçekleştirilebilmesi maksadıyla kimlik doğrulama serverlarına iletilmektedir. Kart Erişim Cihazı, biyometrik ve pin kodu sorgulaması işlemini gerçekleştirerek doğru veriler oluşturan terminallerdir. KEC üzerinde 2 adet kart giriş slotu bulunmaktadır. Ayrıca cihaz üzerinde USB girişi de bulunmaktadır. Toplam 2 adet kart erişim cihazı bulunmaktadır. KEC dışında 1 adet de standart kart okuyucu bulunmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.