Henüz Puan Verilmedi

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola insanlar  ve primatlarda görülen ciddi hastalıklara neden olan “Ebola” isimli virüsten adını alan hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization WHO) Ebola virüsünü 4.Risk Grubu Patojen olarak belirtmektedir.

Oldukça tehlikeli olan Ebola Virüsü deride döküntü oluşması, ateşin yükselmesi, ishal durumu ve kanamaya neden olmaktadır. İsmini Afrika’da bulunan bir akarsudan almakta olan bu virüs oldukça bulaşıcıdır. Hastalık kan ve vücut sıvısı yoluyla diğer insanlara bulaştığı tespit edilmiştir. Henüz hastalığın hava yolu ile bulaştığına dair bir veri bulunmamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada ilk ebola vakası 1976 senesinde eş zamanlı olarak Sudan’da ve Ebola Nehri (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) yakınındaki bir köyde meydana geldi. Günümüzdeki salgın ise Mart 2014 tarihinde ilk olarak görülmeye başlandı. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) bu salgının 1976 senesinden bu güne kadar yaşanmış en büyük ve en karmaşık salgın olduğunu belirtiyor. Nijerya, Sierra Leone, Liberya ve Gine’de yaygın olarak görülen bu son salgının seyahat yoluyla hızlı bir şekilde yayıldığı belirtilmektedir.

Ebola ile ilgili biyo-silah iddiaları haberi için tıklayınız.

Dünya Sağlık Örgütü Ebola Virüsü Kronolojik Verileri:

İlk olarak 1976 senesinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sudan’da görülen hastalık son olarak 2012 tarihinde hastalığın ilk başladığı yer olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tekrar meydana gelmiş ve 29 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. 2012 tarihinde meydana gelen son salgına kadar olan tüm kronolojik ebola virüsü verilerine aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz.

ebola virüsü kronoloji BilgiVersin.com

Ebola Virüsü Kronolojik Veri Tablosu

 

Türkiye’de Ebola Varmı?

Bu soru yakın bir süre önce birinci ağızdan yani Sağlık Bakanı tarafından yanıtlandı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bugüne kadar bu şüphe ile 3-4 vaka ile karşılaşıldığını ancak yapılan kontroller neticesinde hepsinin sıtma teşhisi ile sonuçlandığını belirtti.

Ağırlıklı olarak Batı Afrika’da yaklaşık 4500 insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bu salgının Türkiye’de yaşanmamasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Son olarak Nijerya’dan ülkemize gelen bir kişi Ebola şüphesi nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Ancak yapılan kontroller neticesinde bu yönde bir teşhis yapılmamıştı.

Daha önceki salgınlarda %50 olan ölüm oranının bu son salgında %70’lere çıkmış olması Dünya Sağlık Örgütü tarafından endişeyle karşılandı. Bu durum Türkiye tarafında da yakından takip ediliyor. Özellikle Uluslararası giriş çıkış noktalarında acil eylem planı hazırlıklarının başarıyla yapıldığı ve ciddi önlemler alındığı belirtilmektedir. Türk Hava Yolları’da bu yönde bir çalışma yaparak özel bir prosedür uygulamaktadır. Bu prosedür ile yolcular bilinçlendirilmekte ve kabin ekibi tarafından yolcular belirtiler açsından gözlemlenmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)