Ebola Aşısı İlk Kez İnsanlar Üzerinde Denendi
Henüz Puan Verilmedi

Ebola Aşısı Gönüllüler Üzerinde Denendi:

Ebola virüsü ile ilgili yapılan aşı çalışmalarında yeni bir aşama daha geride kaldı. Oldukça kritik bir süreç olan Ebola aşısı denemelerinin sonuçları merakla bekleniyordu. Ebola virüsü için üretilen aşılara ilişkin ilk denemelerin Amerika’da yaşayan yirmi gönüllü üzerinde yapıldığı bilim adamları tarafından açıklandı. İlk açıklamalara göre sonuçlar umut verici. Uzmanlar virüse karşı geliştirilen aşının bağışıklık sisteminin savaşına katkı sağlayacağı görüşünde.

Yapılan Ebola aşısı çalışmalarına ilişkin açıklamalar New England Journal of Medicine adlı dergide yer buldu. Aşı çalışmalarını sürdüren doktorlar henüz 1.aşama başlarında olunsa da güvenlik yönünden ve bağışıklık geliştirme yönünden başarı kaydedildiği görüşünde birleşti. Yeni geliştirilen bu aşılar gönüllülere iki farklı şekilde uygulandı. Birinci gruptaki gönüllülere yüksek doz (toplam 7 gönüllüye uygulandı) uygulandı ve ortaya çıkan antikorların daha güçlü olduğu gözlemlendi. İkinci grupta düşük dozda aşı uygulanan gönüllülerde de olumlu gelişmeler tespit edildi. Her iki grup için yapılan incelemelerde T hücrelerinin oluştuğu gözlemlendi. Uzmanlar oluşan bu hücrelerin Ebola virüsüne karşı koruma sağlayacağı yönünde görüş bildirdi.

Uzmanlar toplamda 4 deneyin daha yapılacağını açıkladı. Geliştirilen Ebola aşısı‘nın Sudan ve Zaire merkezli virüs tipine karşı geliştirildiğini açıklanırken, hali hazırda yaşanan salgının kaynağının Zaire tipi olduğu bildirildi. Bu virüse karşı başka çalışmalarında olduğunu vurgulayan araştırmacılar sonuçlar başarılı olursa geliştirilmiş olan bu aşıların Afrika’da çalışan sağlık personeline iletileceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Ebola Haberleri:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.