Henüz Puan Verilmedi

Ebola aşısı 2015 yılı sonunda milyonlarca üretilmiş olacak:

Tüm dünyanın merakla takip ettiği Ebola hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü 2015 yılı sonuna kadar milyonlarca aşının hazır olacağını duyurdu. İlk etapta 2015 yılı başında bir kısmı hazır olacak olan ebola aşısı‘nınyıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü aşının tam olarak çare olup olmayacağına dair tereddütleri olduğunu dünya ile paylaştı. Normal şartlarda bu tip bir aşının geliştirilmesinin yıllarca sürebileceğini belirten DSÖ yaşanan endişe verici durumun aşının geliştirme sürecini daha erken tarihlere alınması zorunluluğunu ortaya çıkardığını duyurdu. Aşıların ilk örneklerinin 2014 yılı sonuna kadar hazır olabileceği ve hazırlanan bu ilk aşıların Afrika’da virüsün salgına yol açan bölgelerinde kullanılabileceği açıklandı.

Ebola virüsünün görüldüğü ülkelere bir yenisi daha eklendi ve Mali’de Ebola virüsü taşıyan hastalar tespit edildi. Buna ilave olarak Gine’de faaliyetlerini tamamladıktan sonra ABD’ye dönen bir doktorda virüs tespit edildi. New York’a dönüş yapan bu doktorun hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Şu anda iki tip Ebola Aşısı‘nın deneme aşamasında olduğunu bildiren uzmanlar bunlardan birincisinin Kanada Kamu Sağlığı Dairesi tarafından geliştirilen aşı olduğunu belirtti.  Kanada’da geliştirme süreci devam eden bu aşının halen ABD deneme aşamalarının sürdüğü bildirildi. Sonrasında Avrupa ve Afrika’da deneysel sürece geçileceği belirtildi.

İkinci Ebola Aşısı‘nın ise GlaxoSmithKline adlı ilaç şirketi tarafından geliştirildiği bildirildi. Bu aşının Amerika, Mali ve İngiltere’de denendiği açıklanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre ondokuz Ekim itibariyle Ebola virüsü nedeniyle Afrika’da 4877 kişinin öldüğü açıklandı. Bu ölümlerin çoğunun Liberya’da yaşandığı bildirildi.

Ebola Gerçekten Bir Tehdit Mi?

Yakın bir süre önce “Sağlık Ve Gıda Güvenliği Hareketi Derneği” Başkalığını sürdürmekte olan Sayın Kemal ÖZER tarafından açıklanan bazı veriler Ebola ile ilgili kafalarda soru işareti yaşanmasına neden olmuştu.

Sayın ÖZER makalesinde “Ebola” isimli virüsün neden olduğu hastalığın sadece bir hastalık olmadığını bunun altında yatan derin projelerin var olduğunu ve yaratılan korkunun parasal bir kazanç stratejisinin bir parçası olduğunu çeşitli kaynakları örnek göstererek iddia ettiğini görmekteyiz. Daha önce yaşadığımız Kuş Gribi ve Domuz Gribi gibi salgınların da altında benzer stratejilerin yattığını vurgulayan ÖZER, bu yöntemle bazı ilaç şirketlerinin ciddi kazançlar elde ettiğini iddia ediyor.

Bu konuya ilişkin iddialarını televizyon ekranlarında da yineleyen Sayın Özer’in TRT Haber kanalında yayınlanan programını yukarıda bulunan video ile izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Ebola Haberleri:

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)