Henüz Puan Verilmedi

Eba Eğitim Bilişim Ağı Nedir? Nasıl Giriş Yapılır?

Kısa adı eba olan Eğitim Bilişim Ağı, şu anda test sürecinde olan bir sosyal eğitim ortamı olarak tanımlanabilir. Test sürecinde olan eba üzerinde halihazırda içerik geliştirme yönünde çalışmalar yapılmaktadır. eba (Eğitim Bilişim Ağı) halen yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı bağlısı olarak çalışmakta olan öğretmenlerimize açık olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak bu proje ile gelecekte öğrenciler, veliler ve öğretmenlerimizin tümü eba platformundan üyelik gerekmeksizin yararlanabilecektir. Yer alan faydalı video içeriklerini izleyebilir ve mevcut tüm diğer içeriği gözden geçirebilirsiniz. Mevcut olan dergi, ses kaynaklarını inceleyebilirsiniz.

Eba Eğitim Bilişim Ağı ile ilgili Tanıtım Videosu:

Eba Eğitim Bilişim Ağı’na Nasıl Giriş Yapılır?

Resmi web sayfası olan http://www.eba.gov.tr/ adresini tıklayarak ana sayfaya giriş yapınız. Ardından ekranın sağ üst kısmında yer alan “Giriş” butonunu tıklayınız. Giriş butonu tıklandıktan sonra mebbis giriş işlemi yapınız. Mebbis üzerinden eba şifrenizi oluşturmak için eba şifre oluşturma ekranını kullanınız.

eba eğitim bilişim ağı şifre-olusturma BilgiVersin.com

eba Eğitim Bilişim Ağı Şifre Oluşturma Ekranı

Bu işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra eba Eğitim Bilişim Ağı web sayfasına yönlendirileceksiniz. Eğer yönlendirme işleminde bir sorun meydana gelirse sizde web tarayıcınıza http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/giris.jsp adresini yazarak giriş yapabilirsiniz. Giriş sayfasında yer alan “Kullanıcı Adı” ve “Şifreniz” alanına az önce belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz.

eba eğitim bilişim ağı giriş BilgiVersin.com

eba Eğitim Bilişim Ağı Giriş Ekranı

Eba Eğitim Bilişim Ağı’nda Yer Alan Modüller:

Haber Modülü:

Bu modül sayesinde okulda yaşanan eğitim öğretim, spor, kültürel faaliyetler ve yarışmalar ile ilgili çeşitli bilgileri bir haber editörü titizliğinde hazırlayarak herkesle paylaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde diğer okullarda yapılmış olan faaliyetlere ilişkin çalışmaları yine bu modül sayesinde takip edebilirsiniz.

Dünya Modülü:

Henüz faaliyete geçmemiş olan Dünya Modülü içerisinde oyun ve eğitici içerikleri barındıracak keyifli bir modül olarak kullanıcıların hizmetine sunulacaktır. Şu anda sistemde yer alan e-içerik modülü ileride bu modül içerisine dahil edilerek kullanılmaya devam edilecektir.

e-kitap Modülü:

Belkide sistem üzerinde en çok fayda sağlayacak modül olarak ön plana çıkan e-kitap modülü derslerde okutulan kitapların e-kitap olarak PDF formatında kullanılabilmesini sağlayacaktır. Öğretmenler yada öğrenciler ihtiyaç duyduğu kitabı buradan indirerek bilgisayarlarında kullanabilecektir. Bunun yanında öğretmenler kitapların tüm öğrenciler tarafından takip edilebilmesini sağlamak için ilgili kitabı indirip akıllı tahtaya yansıtarak kullanabilecektir.

Video Modülü:

Derslerde kullanılmak üzere hazırlanan videoların paylaşıldığı bu modül, ihtiyaç duyulan her türlü video içeriğini sağlamış olacaktır. Öğrencilerin gelişimlerine olumlu katkı sağlayacak her türlü video içerik bu modül altında toplanacaktır. Bu modülü kullanarak gerek öğretmenler gerekse öğrenciler video içerik gönderebilecektir. Bu sayede Video Modülü kısa sürede zengin bir içeriğe sahip olacaktır.

Ses Modülü:

Video modülünde olduğu gibi bu modülü kullanarak derslerde destekleyici ses içeriği kullanımı sağlanacaktır. Kişisel gelişim maksadıyla yada öğrenim materyali olarak kullanılabilecek sesli kitap v.b. içerik bu modülde kullanıcılar ile paylaşılacaktır.

Görsel Modülü:

Halihazırda Eğitim Tek. Gn. Md.’lüğü tarafından seçilmiş olan fotoğraflar ile zenginleştirilmiş olan bu modül ile derslerde kullanılacak görsel materyal ihtiyacı kolaylıkla sağlanabilecektir. Gelecekte öğretmenlerin de desteğiyle bu modül içerisinde oldukça zengin bir görsel materyal havuzu oluşmuş olacaktır.

Tartışalım Modülü:

Bu modül sayesinde eğitim camiası içerisinde hiç kimse kendini yalnız hissetmeyecektir. Yaşanan bir sorun yada tartışarak daha iyi sonuçlara varmak istediğiniz konuları bu modülde paylaşarak eğitimdeki kaliteyi arttırmaya katkıda bulunabileceksiniz. Çeşitli önerilerinizi meslektaşlarınızla paylaşarak onlarında bundan faydalanmasını sağlayabileceksiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

  1. barış yiğit Cevapla

    arkadaşlar eba şifrem çalındı ne yapmalayım lütfen acil cevap verin 23000 puan çöpe gider yoksa

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.