E-Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Henüz Puan Verilmedi

E-Vergi Levhası Sorgulama İnternetten Nasıl Yapılır?

Günümüzde daha önceleri devlet dairelerinin kapılarında saatlerce bekleyerek aldığımız bir çok hizmet artık internet üzerinden verilmektedir. Bu kapsamda Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından işletilmekte olan İnternet Vergi Dairesi üzerinden vatandaşların kullanımına yönelik oldukça faydalı hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetlerden biri de E-Vergi Levhası Sorgulama hizmetidir. Bu hizmet bireysel kullanıma yönelik olarak oluşturulmuş bir hizmet olup yapmış olduğunuz her e-vergi levhası sorgulama işlemi neticesinde sorgulama işlemini yapan kişiye ait bilgi girişi gereklidir. Kurumsal amaca yönelik olarak bir hizmet halihazırda verilmemektedir.

e vergi levhası sorgulama BilgiVersin.com

E Vergi Levhası Sorgulama Ekranı

E Vergi Levhası

Yukarıda yer alan bu ekrana ulaşmak için öncelikle web tarayıcınızın adres satırına https://intvd.gib.gov.tr/ yazarak internet vergi dairesi web sayfasına giriş yapınız. Bu sayfada yer alan sorgulamalar linki tıklandığında karşınıza gelen listeden e-vergi levhası sorgulama linkini tıklayarak sorgulama formuna ulaşabilirsiniz. Bu işlem neticesinde sorgulamakta olduğunuz vergi mükellefine ve size ait kişisel bilgiler veri tabanına kayıt edilmektedir. E Vergi Levhası sorgulaması yapmak için öncelikle sorgulayan kişi olarak kendi TC Kimlik Numaranızı yazınız. Sonrasında sorgulanacak olan kişi yada kurumun Vergi Kimlik Numarası yada TC Kimlik Numarasını yazarak (sadece birini giriniz) il ve vergi dairesi adını seçiniz. Sonrasında ekranın altında yer alan Sorgula butonunu tıklayınız. Girmiş olduğunuz bilgilerde bir hata olmaması durumunda aşağıda görmüş olduğunuz E Vergi Levhası Sorgulama sonucu ile karşılaşırsınız.

e vergi levhası sorgulama nasıl BilgiVersin.com

E Vergi Levhası

Yukarıda yer alan ekran görüntüsünde sorgulama yapmış olduğunuz kişi yada kuruma ait vergi bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler Adı Soyadı, Vergi Kimlik No, Ticaret Ünvanı, TC Kimlik No, Vergi Dairesi, İş Yeri Adresi, Vergi Türü, İşe Başlama Tarihi, Ana Faaliyet Kodu ve Adı, Takvim Yılı, Beyan Olunan Matrah, Tahakkuk Eden Vergi ve Onay Kodu.

Geçmiş dönemlerde yapmış olduğunuz E Vergi Levhası Sorgulama işlemlerinizi listeleme ihtiyacınız olur ise. Sorgulama ekranında yer alan Sorgulayan Kişi TC Kimlik Numarası hanesine kendinize ait TC kimlik numaranızı yazarak Listele demeniz halinde istemiş olduğunuz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.