Henüz Puan Verilmedi

E Okul Yönetim Bilgi Sistemi Nedir?

2007 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından MEBBİS projesi olarak kullanıma açıldı. Kısaca özetlemek gerekirse bir öğrencinin okula ilk girişinden mezun oluncaya kadar geçen süreçte takip edilmesini kolaylaştıracak bir projedir diyebiliriz. Gerek devlet gerekse özel anaokulu, ilkokul, özel eğitim kurumları ve ortaokullar E Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden işlemlerini yapmaktadırlar. Bu sistem ile nakil, kayıt, not girişi, devamsızlık, sınavlar, tercihler, haftalık ders programı, karne v.b.  işlemler yapılmaktadır. Yukarıda izleyeceğiniz video ile e okul yönetim bilgi sistemi giriş işleminin nasıl gerçekleştirildiğini video anlatım olarak takip edebilirsiniz. Bu video ile öğretmen giriş ve veli bilgilendirme sistemi giriş olmak üzere iki bölüm halinde görüntülü olarak anlatım yapılmaktadır.

E-Okul Öğretmen Girişi İşlemleri Video Anlatım:

E-Okul öğretmen girişi ile e-okul modülleri kullanılarak not işlemleri, sınav işlemleri, seçmeli ders not girişi, ödev ve proje bilgileri işlemleri gibi işlemler yapılabilmektedir. Aşağıda yer alan video ile öğretmen girişi ile yapılacak işlemler video anlatım ile açıklanmaktadır.

E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi

E Okul Yönetim Bilgi Sistemi vbs veli öğrenci giriş

E Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş Ekranı

Bu sistem ile girilen bunca verinin sadece tek taraflı kullanılması düşünülemezdi tabiki. Bu maksatla velilerinde öğrencilerin okul durumlarını takip edebilmesi maksadıyla açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) kullanılmaktadır. Bu bilgilere erişebilmek için veliler çocuğun TC Kimlik Numarasını ve okul numarasını girip teyit maksadıyla sorulan güvenlik sorularına doğru cevap vermeleri durumunda yukarıda bahsedilen birçok veriye ulaşabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB E-Okul Mobil Uygulaması:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğrenci, veli ve öğretmenlerin okul ile ilgili not, sınav, kayıt, karne, devamsızlık ve ders programı girişi gibi eğitime yönelik hizmetler için kullanılmakta olan e Okul Yönetim Bilgi Sistemi ve e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) sadece web sitesi olarak hizmet vermemektedir. Aynı zamanda mobil platformlar yani Android, iPhone, iPad (iOS) işletim sistemleri için üretilmiş olan mobil e-okul uygulamaları da bulunmaktadır. Mobil e okul uygulamasını indirmek için aşağıdaki listeden kullanmakta olduğunuz mobil cihaz türüne göre seçim yaparak download işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulamanın nasıl indirildiğini ve E-okul Mobil uygulama kurulumu işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için yukarıda bulunan tanıtım , eğitim videosunu izleyebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.