e-okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi
Henüz Puan Verilmedi

E-Okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi Genel Tanımı:

E-Okul Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) MEBBİS projesi dahilinde 2007 senesinde faaliyete girmiş olan e-okul sistemi bir web yazılımı olarak kullanıma açılmıştır. Okula ilk girişten başlamak üzere kişinin mezuniyet sürecinin sonuna dek takip edilebileceği bir sistem olarak hayata geçirilen bu proje ile Türk Eğitim Sistemi elektronik ortamda kayıt altına alınmaya başlanmıştır. E-Okul sisteminden sadece eğitimciler değil aynı zamanda veliler de faydalanabilmektedir. e-okul vbs yani Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde veliler çocuklarının eğitimi ile ilgili çeşitli verileri bu sistem vasıtasıyla takip edebilmektedir.

e-okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş:

e-okul vbs veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan siteye giriş yapmalısınız.

E Okul Yönetim Bilgi Sistemi vbs veli öğrenci giriş

E Okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş Formu Görüntüsü

e-okul vbs giriş adresi: https://e-okul.meb.gov.tr/IlkOgretim/Veli/IOV00001.aspx
e-okul kullanım kılavuzu indirmek için: http://e-okul.meb.gov.tr/dokumanlar/e-okul-kilavuz.pdf

Yukarıda belirtilen adres dışında bu e-okul vbs sistemine giriş için başka bir adres kullanmayınız. e-okul vbs kelimesi arama motorlarında sıklıkla aranan bir kelime olmasından dolayı kötü amaçlı kişiler tarafından bu konu sıklıkla suistimal edilmektedir. Bu maksatla aldatıcı adreslere yönlendirilebilme riski mevcuttur. Bir defa e-okul vbs’e giriş yaptı iseniz siteyi kullandığınız browser ile sık kullanılanlara ekleyerek bir sonraki girişinizde yanlış bir adrese girme riskinizi en aza indirmeniz faydalı olacaktır.

e-okul vbs adresi üzerinden erişmiş olduğunuz ilk sayfa giriş formu olacaktır. Bu sayfada bulunan kutucuklara uygun değerleri girmeniz gerekmektedir. Form üzerinde bulunan güvenlik kodu, öğrencinin tc kimlik numarası ve öğrencinin okul numarası bilgilerini girerek giriş yapınız. Bu bilgiler ile giriş yaptıktan sona karşınıza çocuğunuz ile ilgili bazı bilgiler girmenize ilişkin bir güvenlik formu daha çıkacaktır. Buna VBS GÜVENLİK KONTROL ekranı denmektedir. Bu kontrol ile çocuğunuzun okul ve tc kimlik numarası bilgisine sahip herkesin bu sisteme girişi engellenmiş olmaktadır. Çünkü bu kontrol menüsünde çocuğunuza ait çeşitli kişisel verilerin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler arasında çeşitli nüfus bilgileri, okul bilgileri ve çocuğunuza ait fotoğraf seçimi yer almaktadır. Bu bilgileri doğru bir şekilde girmenize müteakip artık e-okul vbs (Veli Bilgilendirme Sistemi) girişi yapmanız mümkün olacaktır.

e-okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi İle Hangi Bilgiler Öğrenilebilir?

e-okul VBS sistemi ile temel olarak aşağıda belirtilen başlıklar hakkında bilgi edinebilirsiniz:

Duyurular: Çocuğunuzun okumakta olduğu okul yönetimi veya okul öğretmeni tarafından veliye iletilmek üzere paylaşılan duyurulara e-okul vbs ile erişebilirsiniz. Bu duyurular şahsi veya genel duyuru şeklinde olabilmektedir.

Ders Programı: Öğrencinin ders programı, bu program dahilinde derslerin giriş ve çıkış saatleri, derse girecek olan öğretmene ait kimlik bilgisi bulunmaktadır.

Devamsızlık Bilgileri: Öğrencinin bulunduğu eğitim öğretim dönemi içerisindeki özürlü ya da özürsüz olarak yapmış olduğu devamsızlıklarına ait bilgilere ulaşılabilmektedir. Burada yer alan bilgiler okul yönetimi tarafından sisteme girişi yapılmaktadır.

Not Bilgileri: Öğrencinin sınavlardan almış olduğu notlar öğrenilebildiği gibi, proje veya performans ödevleri ile ilgili notlara da erişilebilmektedir. İlgili yönetmelik uyarınca Girilmiş olan Sınav Puanları + PORT+ PBYÇORT / (Gir. Snv. Paunları Sayısı+2) formülü ile hesaplama yapılmaktadır. Burada yer alan not bilgilerinden renklendirilme yapılmış olan bölüm öğrenci karnesinde yer alacaktır.

Sınav Ve Proje Bilgileri: Öğrencinin o eğitim öğretim döneminde gireceği sınavlara ilişkin program ile teslim etmesi gereken projelere ilişkin tarih bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Aldığı Belgeler: Velisi olduğunuz öğrenci tarafından alınan Başarı, Teşekkür, Takdir ve Onur belgelerine ait bilgilere bu alandan ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler okul yönetimi tarafından e-okul vbs sistemine giriş yapılmaktadır. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda okul yönetimi ile görüşülmesi daha uygun olacaktır.

Okuduğu Kitaplar: Öğrencinin sınıf öğretmeni tarafından girilmiş bu bilgi ile mevcut dönem içerisinde okunmuş kitaplara ilişkin veriler bu bölümden yayınlanmaktadır.

Davranış Notları: 1-5 arası öğrencilerinin davranış ölçütlerine istinaden öğrencinin  gelişim düzeyleri, 6-8 arası öğrencilerinin ise davranış ölçütleri, ölçütlerin dönem notları ile davranış notu ve davranış puanı öğrenci karnesinde sunulmaktadır.

Yıl sonu notları: Öğrencinin içerisinde bulunulan eğitim öğretim dönemine ilişkin yıl sonu notları bu ekrandan sunulmaktadır.

Diploma Puanı: Öğrencinin diploma puanı e-okul vbs sistemi üzerindeki bu ekrandan öğrenilebilir.

Nakil Durumu: Öğrencinin okul değiştirmesi durumunda, okul yönetimi tarafından girilmiş olan nakil talebine ilişkin yapılan işlemlerin takibi yapılabilmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 2 yorum var.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.