Henüz Puan Verilmedi

Düşünce Gücü, Makinelerin Kontrolünde Kullanılabiliyor:

Düşünce gücü, makinelerin kontrolünde kullanılıyor ifadesi kulağa adeta gelecekten bir haber gibi geliyor. Fakat günümüzde düşünce gücü ile makineleri kontrol etmek hayal olmanın daha ötesinde. Euronews tarafından yapılan haberde bu konuda yapılan çalışmalara yer verildi. İnsansız bir hava aracını düşüncesi ile kontrol eden sistem, bir pilotun kafasına takılan sensörler yardımıyla çalışıyor. BrainFlight adı verilen bu proje istenen noktaya ulaşırsa engellilerin hayatında oldukça önemli gelişmeler yaşanabilir.

Düşünce Gücü ile Sistemler Nasıl Kontrol Ediliyor?

Düşünce gücü, uygun donanımlar kullanılarak sistemlerin kontrolünde kullanılabilir. Normal bir insansız hava aracı yerde bulunan kontrol donanımı ile yönlendiriliyor. Radyo sinyalleri gönderilerek uçağa yerden yön verilebiliyor. Bu proje ile yerde bulunan klasik kontrol donanımının yerini düşünce gücü ile çalışan kontrol sistemi alıyor. Uçağı kontrol edecek olan pilotun kafasına takılan sensörler beyin dalgalarını analiz ederek bir komuta çeviriyor. Ve bu komutlar radyo sinyalleri ile uçağa gönderilerek yön veriyor. Uzmanlar bu projenin sadece karmaşık sistemlerin kontrolünde kullanılmayacağını, engellilerin hayatında önemli bir yer tutan tekerlekli sandalyelerin kontrolünde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Düşünce gücü, gelecekte gelişmiş sistemlerin kontrolünde kullanılabileceği gibi gündelik hayatı kolaylaştıracak projelerinde önünü açabilir. Siz de düşünce gücü ile ilgili bu proje hakkındaki fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.