Henüz Puan Verilmedi

Durmuş Kalp Nakli Avrupa’da İlk Kez Bir Türk Hastaya Uygulandı

Durmuş kalp nakli Avrupa’da ilk kez İngiltere’de Hüseyin Ulucan adlı bir Türk hastaya uygulandı. 2008 senesinde kalp krizi geçiren Türk hasta o tarihten bu yana yaşam konforunun oldukça düşük olduğunu, yürümekte bile zorluk çektiğini belirtti. Dünyada ilk kez durmuş kalp nakli geçtiğimiz yıl Avustralya’da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişti. Bu başarılı operasyondan sonra Avrupa’da ilk defa durmuş kalp nakli operasyonu İngiltere / Cambridgeshire’da yapılmış oldu.

kalp_nakli_cihaz

Durmuş Kalp Bu Cihazda Çalışmaya Devam Ediyor

Durmuş Kalp Nakli Nasıl Yapılıyor?

Durmuş kalp nakli, diğer kalp nakil operasyonlarına göre farklılık göstermektedir. Normal kalp nakli operasyonlarında beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan alınan kalpler kullanılmaktadır. Bilindiği gibi beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarda kalp çalışmaya devam etmektedir. Normal kalp nakli operasyonlarında donörden alınan kalp yaklaşık 4 saat süreyle soğukta tutulmakta ve sonrasında alıcıya nakledilmektedir. Daha önce ilk defa Avustralya’da uygulanan durmuş kalp naklinde, nakledilecek durmuş kalp özel bir cihazda belirli bir süre muhafaza edilerek çalışır duruma getiriliyor ve gözlemleniyor. İngiltere’de yapılan operasyon öncesinde de benzer bir uygulama yapıldı. Hüseyin Ulucan adlı Türk hastaya nakledilecek kalp bu özel kutuda 3 saat süreyle çalışır durumda tutuldu ve gözlemlendi. Sonrasında doktorlar iyi durumda gördüğü kalbi başarılı bir operasyonla Türk hastaya nakletti. Daha önce böbrek, karaciğer ve diğer organların, hayati fonksiyonları tamamıyla durmuş hastalardan nakledildiğini belirten uzmanlar, bu yöntemle kalbinde artık başarılı bir şekilde nakledileceğini söylüyor.

Avrupa‘da (İngiltere) ilk kez Hüseyin Ulucan isimli Türk hastaya uygulanan durmuş kalp nakli operasyonu ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.