Henüz Puan Verilmedi

Yeni Keşfedilen Kepler 438b Dünya’ya Benzerliği ile Dikkat Çekiyor:

NASA tarafından yapılan bir araştırmada yeni keşfedilen gezegenlerden bir kaçının Dünya’ya olan benzerliğinin dikkat çekici olduğu vurgulandı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi uzmanları tarafından yapılan yeni keşifler neticesinde toplamda sayıları sekizi bulan gezegenlerden 3 tanesi Dünya’ya benzer olarak nitelendirildi. Araştırmada Kepler Uzay Teleskobu kullanıldı. Uzay Teleskobu tarafından yapılan keşif ile güneş sistemi dışında yer alan ve 475 ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegenlerden 3 tanesinde Dünya’da var olan yaşam şartlarına benzer bulgulara rastlandı.

Dünya’da var olan yaşam şartlarına benzer bulgular taşıyan ve yeni keşfedilen bu 3 gezegene Kepler 438b, Kepler 442b ve Kepler 440b adları verildi. Toplamda sayıları sekizi bulan ancak içlerinden sadece 3 tanesinde yaşam bulguları olan bu gezegenlerden 1 tanesi Dünya’ya benzerliği ile dikkat çekti. NASA uzmanları Kepler 438b adı verilen gezegenin Dünya’ya en fazla benzeyen gezegen olduğunu açıkladı. Bugüne kadar yapılan araştırmalar neticesinde NASA uzmanları Dünya’ya en fazla benzeyen gezegenin Kepler 186f olduğunu belirtmişti.

Dünya’ya benzerliği ile dikkat çeken bu gezegen, Dünya’dan %12 daha büyük. Dönüşünü yaptığı sistemde yıldıza yakın bir pozisyonda yer aldığı için Kepler 438b’nin daha sıcak olabileceği vurgulandı. Uzmanlar yeni keşfedilen gezegenlerin ısı ve ışık kaynağı olarak kullandıkları güneşlerine olan mesafenin önemli olduğunu vurguluyor. Gezegenin üzerinde var olması muhtemel suyun yok olmaması için kendi güneşine uzak, ancak var olan suyun donmaması için de güneşine belirli bir yakınlıkta olması gerektiğini belirtiyor. Bu açıdan bakıldığında yeni keşfedilen gezegenlerden Kepler 438b‘nin yaşamın olmasına olanak veren bir çok şartı sağladığı görülüyor. Ancak gezegenin Dünya’ya olan mesafesi nedeniyle bu yaşam şartlarının varlığı henüz tam olarak ispatlanmış değil.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.