Henüz Puan Verilmedi

Duman Dedektörü Alarmı, Wi-Fi Pil Roost ile İnternet Üzerinden Cep Telefonunuzda:

Yangın ve beraberindeki duman, ev ve işyerlerinde hepimizin korkulu rüyası olmuştur. Bu sebeple yangın ve duman riskine karşı çeşitli sensörler kullanılarak alarm sistemleri kurulmakta ve insanların yaşamları bir nebze olsun koruma altına alınmaktadır. Ancak hayati önem arz eden bu sistemlerin kurulması için gereken bütçe kimi zaman fikirlerin değişmesine neden olabilmektedir. Maliyet dışında, kablolama ve altyapı değişiklikleri de bu hayati sistemlerden vazgeçmemize neden olabilmektedir. ABD merkezli bir şirket tüm bu kaygıları bir kenara bırakmamızı sağlayacak müthiş bir projeyi hayata geçirdiler. Geliştirilen yeni duman dedektörü, çok düşük maliyet ve sıfır kablolama / altyapı değişikliği ile yangın riskine karşı kendinizi güvence altına alabilmenizi sağlıyor.

duman dedektörü roost wi-fi BilgiVersin.com

1 Pil + 1 Cep Telefonu + 1 Duman Dedektörü = Yeni Alarm Sisteminiz

Roost Duman Dedektörü Nasıl Çalışıyor:

Bilindiği gibi standart duman dedektörü temel olarak bir sensörden ibarettir. Ancak bu sensörlerin merkezi bir sisteme irtibatlandırılması gerekmektedir. Bu merkezi sistem üzerinde yapılacak ayarlar ile her bir sensörün hangi mahalde bulunduğu belirlenerek gelecek alarmların yönetimi sağlanmaktadır. Geniş ve çok katlı binalarda bu tip alarm sistemleri oluşturulurken karşılaşılan en büyük zorluk kablolama ve diğer altyapı ihtiyaçlarıdır.

ABD California merkezli bir şirket tarafından geliştirilen bir donanım ile bu sorunların tümü tarih olacak gibi gözüküyor. Roost adı verilen akıllı pil (batarya) ile duman dedektörleri kablo kargaşasından kurtuluyor. Dokuz voltluk klasik bir pil formunda olan bu akıllı ürün, içerisinde barındırdığı teknoloji sayesinde kablosuz ağlar üzerinden internet bağlantısı yapabiliyor. Akıllı pil ile beraber çalışan ve herhangi bir kablo bağlantısı gerektirmeyen duman dedektörü bir alarm üretmesi durumunda bu bilgiyi pilin içerisinde tümleşik olarak bulunan wi-fi özelliği sayesinde kablosuz ağlar ve oradan da internet vasıtasıyla cep telefonumuza kadar ulaştırabiliyor. Üstelik bu pilin enerjisi azaldığında bu durumu yine aynı şekilde akıllı telefonunuza uyarı mesajı olarak gönderebiliyor.

Bu akıllı pilin 25 – 35 dolar arasında bir fiyatla piyasaya sürülmesi bekleniyor. Pilin yaklaşık 5 yıl süre ile kullanılabileceğine dair bilgi firma tarafından paylaşılmış durumda. Bu akıllı pil teknolojisi ile sadece duman dedektörlerinin değil, kablolama gerektiren diğer birçok alarm sisteminin de geleceği değişecek gibi gözüküyor. Bu akıllı duman dedektörü sistemi ile beraber çalışan cep telefonu yazılımı da üretilmiş durumda. Şu anda iOS ve Android işletim sistemleri üzerinde çalışabilen yazılım ile dünya üzerinde inernet erişimi olan herhangi bir noktada duman dedektörü tarafından gönderilecek her türlü uyarıyı almanız mümkün.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)