Henüz Puan Verilmedi

Down Sendromu Testi Artık Basit Bir Kan Tahlili ile Yapılıyor

Down sendromu testi yarattığı riskler nedeniyle anne adayları tarafından tereddütle karşılanıyor. Klasik yöntem olarak plasenta yada rahim içinden enjektör yardımı ile alınan örnek, düşük riski nedeniyle pek de güvenilir bulunmuyor. Ancak BBC’de yayınlanan bir habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uzmanlar yeni bir kan testi ile down sendromu testini daha güvenilir bir hale getiriyor. Uzmanların yapmış oldukları araştırmaların detayları New England Journal of Medicine adlı dergide yayınlandı.

Down Sendromu Testi Nasıl Yapılıyor?

Down sendromu testi bilindiği gibi klasik olarak plasenta yada rahim içinden enjektör yardımı ile alınan örnekleme yöntemi ile yapılıyor. Ancak bu yeni yöntemde anne adayından alınan kan örneği ile down sendromu testi yapmak mümkün. Uzmanlar bu yeni yöntemin genç ve düşük riski taşıyan anne adaylarında güvenilir sonuçlar vereceğini vurguluyor. Kaliforniya Ünv.’deki uzmanlar 16.000 anne adayı üzerinde bir araştırma yaptı. Bu araştırmada kan testi ile 38 down sendromu vakası doğru bir şekilde tespit edildi. Bu test ile anne kanına karışan plesanta parçacıklarından DNA incelemesi yapılarak sonuca ulaşılıyor. Böylece yüksek riskli testler uygulanmadan anne adaylarının güvenli bir şekilde down sendromu testine tabi tutulması mümkün olmaktadır.

Yeni Down sendromu testi ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu kan testinin Türkiye‘de uygulamaya ne zaman geçeceğine yönelik henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Bizlerle paylaşmak istediğiniz hususları bizlere iletmek için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.