Henüz Puan Verilmedi

Gıda Koruyucu Olarak Kullanılabilecek Yeni Doğal Anti Bakteriyel :

Özellikle çocuk sahibi olan herkes satın almış olduğu gıda maddesinin içinde neler olduğunu hep merak eder. Bu merakın altında yatan sebep ise tüketeceğimiz bu ürünün ne derece doğal olduğudur. Günümüzde birçok ürün ambalajı üzerinde doğal ifadesini görmek tercih sebebi olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında giderek şehir hayatına kayan kalabalık nüfusumuzun doğal olan her şeye hasret duyduğunu söyleyebiliriz. Şehir hayatı içindeki koşuşturmaca bizlere büyük marketlerden alışveriş yapma alışkanlığı kazandırdı. Genellikle haftada bir defa yapılan büyük alışverişlerde uzun ömürlü gıda maddeleri tercih eder olduk. Bu tercih bir talep yarattı ve bu talep de arzı doğurdu. Netice olarak haftalarca bozulmayan gıda maddeleri ile tanışmış olduk. Bizi bu tip gıda maddeleriyle tanıştıran temel öge ise gıdaların çabuk bozulmalarını engelleyen anti bakteriyel maddelerdir.

Gıda sektörü başta olmak üzere birçok alanda ihtiyaç duyulan bu anti bakteriyel maddelere yeni bir rakip gelecek gibi gözüküyor. pH değeri oldukça fazla olan yumurta kabuğu, doğal bir anti bakteriyel üretiminde yeni bir seçenek olarak hem Türkiye’de hem de Dünya’da ilk olacak. Bu müthiş buluşun sahibi Yük. Kimya Müh. Elif GÜNGÖR. Güngör, yurt dışından getirilen gıda koruyucu birçok maddenin insan sağlığına zararlı olduğunu belirtiyor. Çocuklarda Hiperaktivite’ye neden olduğu kanıtlanmış potasyum sorbat, mide kanserini hızlandırdığı bilinen sodyum nitrat bunlardan bazıları. Birçok hazır üründe kullanılabilecek olan bu maddenin seri üretim durumuna geldiğini belirtiyor.

Bu ürünün sadece gıda sektöründe kullanım alanı olamadığını belirten Güngör ilaç, kozmetik ve tekstil alanında da ürünün kullanılabileceğini belirtmektedir. Geliştirilen bu anti bakteriyelin ev hanımları tarafından bile kullanılabilecek hale getirileceğini belirten Güngör temizlik ve meyve-sebze hijyeninde de kullanılabileceğini belirtiyor. Ürün diğer rakiplerine nazaran daha düşük dozlarda kullanılabiliyor. Bu yönüyle hem ekonomik hem de daha az anti bakteriyel kullanılmasını sağlayacak olması ürünün ne denli önemli olduğunun göstergesi olarak düşünülebilir.

Güncelleme: Elif GÜNGÖR, Yumurta Kabuğundan Doğal Anti Bakteriyel Projesiyle İTÜ ÇEKİRDEK 2014 Finalisti olarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Sadece finalist olmakla kalmayıp bu başarısını bir de ödül ile taçlandırdı. Elif GÜNGÖR’ün kazandığı ödül ile ilgili detaylar…

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.