Daniel Hegglin Google İle Anlaştı
Henüz Puan Verilmedi

Daniel Hegglin Adlı İş Adamı Google ile Anlaştı:

Morgan Stanley’de çalışan ünlü İngiliz iş adamı Daniel Hegglin hakkında, gerçek dışı ithamların yer aldığı bazı web siteleri bulunmaktaydı. Konu hakkındaki şikayetlerini Google‘a ileten ünlü iş adamı sonuç alamayınca son çare olarak hukuki yollara baş vurmayı tercih etmişti. Daniel Hegglin hakkında bazı web sitelerinde bir iftira niteliğinde “katil, pedofil ve Ku Klux Klan‘cı” şeklinde ifadeler yer almaktaydı.

Bu gerçek dışı iftiraların arama motoru Google tarafından gösterilmemesi yönünde İngiltere‘nin başkenti Londra‘da bir dava açan Hegglin, dava görülmeden Google ile anlaşarak hukuki süreci sonlandırdı. Anlaşma sonucunda Londra’da görülen dava da düşmüş oldu. Hegglin’in avukatının verdiği bilgiye göre, Google müvekkili için rahatsızlık yaratan içeriğin arama sonuçlarından çıkartılması hususunda “kayda değer” bir tavır içerisinde olduğunu ve bu sebeple davadan vazgeçildiğini Yüksek Mahkeme‘ye bildirdiğini açıkladı. Ancak avukat anlaşmaya dair detaylı bir bilginin paylaşılmayacağını duyurdu.

Google ise bu davanın sıradışı bir durum olarak nitelendirildiğini söyledi. Google’ın dünyadaki tüm internet sitelerinin içeriklerinden dolayı sorumlu tutulamayacağını bildiren Google avukatı, milyonlarca kişiye hizmet sunduklarını bunların tümünü denetleyemeyeceklerini belirtti. Aynı zamanda bu konuda yapılanların sıradışı bir işlem olarak kayda geçirilmesini sağlayan Google avukatı, gelecekte emsal teşkil edecek bir durumun da önüne geçmiş oldu.

Google Anlaşma Yaparak Ne Elde Etmiş Oldu?

Bu dava anlaşma olmadan mahkemede görülseydi, emsal teşkil edebilirdi. Ve sonucunda ortaya çıkacak olası bir olumsuz karar ile Google için tamiri mümkün olamayan hukuki bir süreç oluşabilirdi. Google bu davayı karşılıklı anlaşma ile sonuçlandırarak emsal riskinden kurtulmuş oldu. Ancak internet ortamında bir insanı itibarsızlaştırmanın önüne geçmenin de ne derece zor olduğu bu dava ile bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Kimliğini gizleyerek bir insan hakkına gerçek dışı ifadeler kullanarak içerik sunan bir web sitesi amacına ulaşmakta hiç de zorluk çekmiyor. Aslında AB Adalet Divanı, adına “Unutulma Hakkı” dediği bir karar ile bir emsal oluşturmuştu. Bu karar neticesinde insanlar hakkında iftira niteliğinde bilgiler sunan içeriklerin arama motorlarından çıkartılması karara bağlanmıştı. Birçok hukuk adamı Hegglin davasının sonucunu merakla bekliyordu. Alınacak karar birçok hukukçuyu harekete geçirecek emsal bir karar olarak görülebilirdi. Ancak beklendiği gibi olmadı. Google yaptığı özel ve gizli anlaşma ile bu konunun mahkemeye gitmeden çözülmesini sağlamış oldu.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.