Henüz Puan Verilmedi

Cyborg Böcek, Arama Kurtarma Faaliyetlerinde Uzaktan Kontrol Edilebilecek

Cyborg Böcek, projesi ABD / Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve Singapur Nanyang Technological Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı tarafından sürdürülüyor. Bu araştırmada görev yapan bilim insanları özellikle arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek uzaktan kontrol edilebilen bir cyborg böcek projesi üzerinde çalışıyor. İlk duyduğunuzda yüzünüzde tebessüm oluştursa da projenin detayları incelendiğinde yapılan çalışmanın devrim niteliğinde olduğu kolayca anlaşılıyor. Yukarıda yayınlanan videoda Hirotaka Sato liderliğinde görev yapan araştırmacılardan Michele Maharbiz, projenin detayları ile ilgili bilgi veriyor.

cyborg böcek, dogal afet, arama kurtarma, bilgiversin.com

Cyborg Böcek

Cyborg Böcek Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Cyborg Böcek, laboratuvar ortamında bir grup araştırmacı tarafından radyo dalgaları ile kontrol edilebilen bir böcek geliştirmek için yapılan çalışmanın ürünüdür. Böceğin hareketlerini kontrol edebilmek için bir joystick kullanılmaktadır. Projede görev alan bir araştırmacı kontrol kumandasını sol veya sağa hareket ettirdiğinde radyo dalgaları böceğin sırtındaki kablosuz alıcıya gönderiliyor. Bu alıcı, cyborg böceğin kaslarını uyarıcı bir sinyal üreterek böceğe yön veriyor. Böylece böcek istendiği gibi yönlendiriliyor. Uzmanlar araştırmada oldukça iyi bir noktaya geldiklerini açıkladı. Oldukça riskli ve hassas yerlerde görev alabilecek Cyborg Böcek‘ler, özellikle doğal afetler nedeniyle hasar görmüş yapılarda canlı arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek.

Cyborg böcek yerine bir robot da geliştirilebilirdi diyenler olabilir. Ancak burada önemli olan evrimin sağladığı avantajlardır. Uçabilen ve yürüyebilen bir robot geliştirip onu uzaktan kontrol etmek yerine bu özelliklere sahip bir böceği insanlığa faydalı olabilecek şekilde kullanabilmek bu projenin en önemli detayı olarak görülmelidir. Nepal’de yaşanan deprem felaketi sonrasında riskli bölgelerde çalışabilecek arama kurtarma teknolojilerine ne denli ihtiyaç duyduğumuz tekrar ortaya çıktı. Bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde, gelecekte doğal afetler nedeniyle yaşanacak felaketlerde acılarımız belki bir nebze olsun azalabilir.

Cyborg böcek ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.