Henüz Puan Verilmedi

NASA’nın Gönderdiği Curiosity’nin Mars’ta Yaşam İzine Rastlamış Olabileceği Açıklandı:

Geçtiğimiz haftalarda NASA tarafından yapılan açıklamalarda Mars’ta araştırmalar yapmakta olan Curiosity (Merak) adlı robotun metan gazı bulgularına ulaştığı yönünde bilgiler paylaşıldı. Bu açıklamaların ardından bilim adamları Mars’ta yaşam olabileceğine dair bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara kaynak olarak Curiosity tarafından gönderilen Mars’a ait bazı fotoğraflar olduğu söyleniyor. Fotoğraflarda yer alan mikrobik fosil kalıntılarına dair bazı izlerin tespit edilmiş olabileceği açıklandı.

Açıklama Old Dominion Üniversitesi’nde görev yapmakta olan Jeobiyolog Nora Noffke‘dan geldi. Nora Noffke Mars’tan gelen fotoğrafları inceleyerek kaleme aldığı makalesinde (Astrobiology Magazine) Mars’ta bulunan kayaların mikrop fosili etkisi ile şekillenen kayaları andırdığını belirtti. Makalede, Mars’ta yaşam olabileceği yönünde değerlendirmelere yol açan bazı açıklamalara yer verildi. ABD’de bulunan Gillespie Gölü çevresinde yer alan kayalara benzer oluşumların Mars’ta da gözlemlendiği belirtildi. Yaklaşık olarak 3.7 milyar sene öncesinde şekillenmiş olduğu düşünülen Gillespie kayalıklarının mikrobik fosillerin tepkimesi ile şekil aldığı düşünülüyor.

Bu benzerlikten yola çıkarak açıklama yapan Jeobiyolog Nora Noffke, Mars’ta bulunan bu kayaların, Dünya’da olduğu şekilde mikrop fosillerinin tepkimesi sonucunda oluşmuş olabileceğini belirtti. Açıklamayı yapan bilim insanı sonuç olarak bu benzerliğin tam olarak bir yaşam kanıtı olmadığını ancak detaylı araştırmalar yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.