Comradre: Microsoft’un Çoklu Artırılmış Gerçeklik Projesi
Henüz Puan Verilmedi

Microsoft’un Yeni Çoklu Artırılmış Gerçeklik Projesi

MicrosoftComradre adlı çoklu artırılmış gerçeklik projesi üzerinde çalışıyor. Bu projeyi benzer çalışmalardan ayıran en temel özellik artırılmış gerçeklik deneyiminin çoklu olması. Yani birden fazla kişi aynı anda sanal gerçeklik deneyimini yaşayabiliyor. Microsoft‘un Jaron Lanier Laboratuvarında geliştirilen bu yeni ürünün HoloLens ile bir ilgisi olmadığı söyleniyor. Bilindiği gibi Lanier 1980’lerde bu alanda yapılan çalışmalarda öncü olmuş bir isim olarak ün yaptı. Comradre adlı yeni projenin temel gayesi, kullanıcıların taktığı sanal gerçeklik başlıkları ile aynı anda etkileşime geçebilmesi.

comradre, microsoft artırılmış sanal gerçeklik

Çoklu Artırılmış Gerçeklik Nasıl Çalışıyor?

Microsoft‘un Comradre projesi ile ilgili detaylı bilgiler henüz medyada yer almıyor. Bu konuyla ilgili bir sunum yapılmış olsa da, prototip ürünler ile yapılan testlere ilişkin bir video henüz paylaşılmış değil. Şu an için yalnızca sayfamızda da yer alan bazı görüntüler yayınlandı. Bu görüntülerde projede görev alan öğrencilerin taktıkları başlıklar yardımıyla yaşadıkları çoklu artırılmış gerçeklik deneyimi vurgulanıyor. Başlıklar üzerinde yer alan sensörler kullanıcının hareketlerini yakalayarak etkileşim için gereken en temel veriyi üretiyor. Yukarıda yer alan hareketli GIF görüntüsünde iki öğrencinin tokalaşması esnasında ortaya çıkan efekt açıkça görülmektedir.

Microsoft‘un Comradre projesi dışında birçok şirket artırılmış gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Facebook, Google ve Sony bunlardan bazıları. Teknolojinin önde gelen şirketleri bu teknoloji sayesinde kullanıcıları oyunlar ve sosyal medyada sanal gerçekliğin içerisine sokmayı hedefliyor. Bakalım son kullanıcılar bu ürünlerle ne zaman tanışabilecek? Konuyla ilgili görüşlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlere iletebilirsiniz. Yorumlarınızı altta yer alan formu kullanarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.