Henüz Puan Verilmedi

Çocuk istismarı’na karşı sanal tuzak ile savaş açtılar:

İnternet ortamında yetişkinler için yasal olarak yayın yapmakta olan birçok adult içerikli site bulunmaktadır. Yasal olarak faaliyet gösteren bu siteler dışında yayınlanması ve izlenmesi suç olan içeriklerde (çocuk istismarı) ne yazık ki internet ortamında paylaşılmaktadır. Hollanda merkezli bir kurum tarafından hayata geçirilen bir proje sayesinde pedofili (sübyancı) kişiler tuzağa düşürülerek yakalandı.

Sweetie (tatlım) takma adı kullanılarak oluşturulan sahte bir kullanıcı hesabı ile Filipinli görünümlü sanal bir kız çocuğu tasarlandı. On yaşında bir kız çocuğu görünümünde olan sanal tuzağa birçok kullanıcı tarafından çeşitli talepler iletildi.  Yaklaşık bin kadar erkeğin sanal olarak yaratılan bu kız çocuğuna karşı çeşitli sex eylemleri talep ettiği tespit edildi. Yapılan bu tespitler neticesinde elde edilen teknik bilgiler ilgili ülkelerin güvenlik teşkilatlarına gönderildi.

Gönderilen bu bilgiler neticesinde bazı ülkeler hemen harekete geçtiler ve kişilerin ceza alması yönünde hukuki süreci başlattılar. Bu konuda ilk hüküm giyen kişilerden birisi de Avustralya’da daha önceden de seks suçlusu olarak kayıtları bulunan Scott Robert Hansen isimli şahıs sevk edildiği mahkemede tarafına iletilen tüm suçları işlediğini kabul etti. Ve 2 sene hapis cezasına mahkum edildi.

çocuk istismarı

Sanal Kız Çocuğu Sweetie

Çocuk istismarı’na karşı projeler yürüten kuruluş:

Sweetie isimli bu projeyi hayata geçiren “Terre des Hommes” adlı, çocukların cinsel istismarıyla savaşan Hollandalı bir kuruluş. Bilgisayar ortamında yarattıkları bir sanal çocuk ile toplamda 71 ülkeden bin erkeğin adlarını interpol’e teslim ederek büyük bir iş başardılar. Sweetie projesinde çalışan kişiler karşılaştıkları erkekler yüzünden korkulu rüyalar gördüğünü açıkladılar. Bu proje ile çocuk istismarı ile mücadele de yeni bir yol açılmış oldu.

Kaynak: BBC, Terre des Hommes Netherlands

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)