Henüz Puan Verilmedi

Çin Ay’ın Karanlık Yüzüne 2017’de Gidecek

Çin Ay’ın karanlık yüzüne uzay aracı göndermek için hummalı bir çalışma yürütüyor. 2017 senesinde Ay‘ın karanlık yüzüne uzay aracı göndermeyi hedefleyen Çin, bu amaçla üretilen roketi 2016 yılında ilk defa deneyecek. ABD ve Rusya’nın ardından Ay‘a uzay aracı gönderen 3. ülke olan Çin, 2013 senesinde Chang’e 3 adlı keşif aracını 37 yıl aradan sonra Ay‘a göndermeyi başarmıştı. Yukarıda yayınlamış olduğumuz videolar, 1 Aralık 2013 tarihinde Long March 3B adlı roketle Ay‘a gönderilen Chang’e 3 keşif aracına ait.

Çin Ay’ın Karanlık Yüzüne Neden Uzay Aracı Gönderecek?

Çin Ay‘ın karanlık yüzüne uzay aracı gönderme amacını “numune toplamak ve jeolojik koşulları incelemek” olarak özetliyor. Long March 5 roketi ile Chang’e 5 keşif aracını 2017 senesinde uydumuz olan Ay‘ın karanlık yüzüne göndermeyi amaçlayan Çin, bir ilke imza atarak rakiplerine göz dağı verecek. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 senesinde bir deneme yapılacak. 14 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan Long March 5 roketi, denemelerde başarılı olursa Çin‘i uzay araştırmalarında bir adım öne taşıyacak. Bilindiği gibi uydumuz olan Ay’ın kendi etrafındaki bir turu ile Dünya etrafındaki bir turu aynı sürede olduğundan Dünya’dan bakıldığında sürekli aynı yüzü görüyoruz.

Çin Ay’ın karanlık yüzüne keşif aracı göndermesi halinde bir ilke imza atacak. Konu hakkındaki görüşlerinizi ve merak ettiğiniz hususları sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.