Henüz Puan Verilmedi

Raspberry Pi’nin yeni rakibi Ci20 Açıklandı:

Imagination adlı çip üreticisi Raspberry Pi‘ye rakip olarak Ci20 adlı mini bilgisayarı açıkladı. Imagination tarafından yapılan açıklamaya göre Ci20 Raspberry Pi’den daha güçlü bir işlemciye sahip. Daha fazla bellek ve daha fazla yerleşik depolama alanı sunan Ci20, bu özellikleri ile Raspberry Pi’ye ciddi bir rakip olacak gibi gözüküyor.

ci20 raspberry pi rakip mini bilgisayar BilgiVersin.com

Ci20

Ci20 Öne Çıkan Özellikleri:

Ci20 üzerinde kullanılan grafik çipi aynı zamanda Apple tarafından iPad tabletler için de tercih edilmiş. Bilindiği gibi şu anda Raspberry Pi dünyanın en çok tercih edilen mini bilgisayarı olarak görülüyor. Şu zamana kadar neredeyse 4 milyon adet satan Raspberry Pi, oldukça büyük bir pazarın da oluşmasını sağladı. CI20 65$’lık fiyatıyla bu büyük pazara girmeyi hedefliyor. Ocak 2015‘de müşterilere gönderilecek olan ürün için şimdi sipariş verilebiliyor.

İngiltere / Hertfordshire merkezli Imagination adlı çip üreticisi, aralarında Apple’ın da olduğu birçok şirket için grafik ve telefon yan ürünlerinde kullanılmak üzere çeşitli işlemciler üretiyor. Bu yönüyle teknoloji pazarında tecrübe kazanan Imagination, bu ürün ile oldukça küçük formuyla, gömülü bilgisayar ve diğer hobi maksatlı projeler için kullanılmakta olan barebone bilgisayar pazarına girdi. Genelde bu tip bir bilgisayar almak isteyenler BeagleBone Black, Arduino Uno ve Intel’in Galileo‘su arasında seçim yapmaktaydı.

CI20‘de aynı rakipleri gibi açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux’un birçok sürümü ile çalıştırılabiliyor. Aynı zamanda Google tarafından geliştitilen Android işletim sisteminin son sürümü ile de çalıştırılabiliyor. Mini bilgisayarda Wi-Fi ve Bluetooth konnektörleri mevcut. Buna karşılık BeagleBone Black ve Raspberry Pi B + da sadece Ethernet konnektörü mevcut idi.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.