Henüz Puan Verilmedi

Kirli Eller İle Ekrana Dokunmadan Telefon Kullanmak Artık Mümkün:

Dokunmatik telefonlar artık akıllı telefon pazarında piyasanın mutlak hakimi olmuş durumda. Adından da anlaşılacağı gibi akıllı telefonlarımızın en önemli özelliği dokunmatik olması. Ancak bazen öyle anlar yaşıyoruz ki telefonumuza dokunmadan da bir şeyler yapabilmek istiyoruz. Özellikle ev hanımları yemek yaparken çalan telefona bakabilmek için ellerini yıkayıp ekrana dokunana kadar cevapsız çağrıya geçebiliyor. Bu durum kirli işlerde çalışan insanlar içinde büyük bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Aslında ekrana dokunmadan insanlarla etkileşime geçen teknolojiler günümüzde yok değil. Ancak bunun için yeni sensörler eklemek hem ekstra maliyet hemde cihazın fiziksel boyutlarına etki edecek ilaveler yapılmasına neden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından el hareketlerini algılayan yeni bir teknoloji geliştirildi. Bu teknoloji ile el hareketlerinin GSM sinyalleri üzerindeki müdahale etkisi kullanılarak cep telefonu kontrol edilebiliyor. Yeni bir sensöre ihtiyaç duymayan bu yöntem gelecekte her telefonun olmazsa olmazı olacak gibi gözüküyor.

sideswipe ekrana dokunmadan

Artık Ekrana Dokunmadan Akıllı Telefon Kullanabilirsiniz

SidesWipe adı verilen projede, el hareketlerinin radyo sinyalleri üzerindeki etkisi analiz edilerek sonuca gidilmiş. Bu teknoloji ile bir çantanın içinde olan akıllı telefonun bile kontrol edilebileceğine dair değerlendirmeler var. Sistem yaklaşık 25-30 santimlik bir mesafedeki el hareketlerini %87’sini doğru olarak algılayıp komuta çevrilebiliyor. Şu an için proje aşamasında olan teknoloji için, yürümek, koşmak ve diğer etki faktörlerinin olumsuz yansımaları araştırılıyor.

Ancak bu teknoloji artık ekrana dokunmadan bir dokunmatik ekranlı telefonu kullanabileceğimiz günlerin yakın olduğunu bize gösteriyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)