4.25/5 (4)

Caps Ne Demek? Caps Anlamı Nedir?

Caps son zamanlarda internet ortamında sıklıkla karşımıza çıkan bir kavram. Birçok internet kullanıcısı caps kavramına aşina. Facebook yada twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında karşımıza sıklıkla caps örnekleri çıkmaktadır. Caps ne demek diye çevresine bu soruyu soran sosyal paylaşım platformu kullanıcısı oldukça fazladır. Peki gerçekten caps ne demek? caps anlamı nedir?

YENİ: En iyi caps yapma programları hangileri? (Android ve iOS cihazlar için)

caps ne demek nasıl nedir paint BilgiVersin.com

Caps Ne Demek?

Caps Nedir? Caps Nasıl Yapılır?

Bu ifade aslında köken olarak ingilizcesi capture olan kelimeden oluşturulmuş yeni bir sosyal medya eğlence kavramına verilen isimdir. Bilgisayar ekranında var olan herhangi bir resim, fotoğraf yada video görüntüsünün bir karesi capture edilerek bir ekran fotoğrafı elde edilir. İngilizce olarak Screen Shot olarak ifade edilen bu eylem neticesinde ortaya çıkan görüntü artık caps oluşturmak için bir kaynak olarak kullanılabilir. Bilgisayarınızın klavyesi üzerinde bulunan “Print Screen (prt sc)” butonuna basmanız durumunda o anda ekranda bulunan resmin tamamı panele kopyalanır. Resim editör programlarını (Photoshop v.b.) kullanan kişiler için bu kavram oldukça basittir. Copy yapmış olduğunuz bu ekran görüntüsünü paint yada başka bir resim editör programı kullanarak paste etmeniz halinde artık yakalamış olduğunuz ekran görüntüsü ile istediğiniz caps’i yaratmak için herşey hazır demektir.

Herhangi bir resim editör programı kullanarak (hiçbir program yoksa paint kullanabilirsiniz) paste (yapıştır) ettiğiniz resim üzerine kırmızı bir fon üzerine kendi mizah anlayışınıza göre ekleyeceğiniz mesaj ile kendi caps’iniz artık hazır demektir. Bu arada eğer print screen (prt sc) tuşuna alt tuşu ile beraber basarsanız (Alt + Print Screen) tüm ekranın screen shot’ını (snap shot) almak yerine sadece o anda aktif olan pencerenin ekran görüntüsü copy (kopyalanmış) olacaktır.

Eğer ekran görüntüsünü alırken capture (yakalama) yapmak istediğiniz alanı mouse yardımıyla seçmek ve sadece seçim yaptığınız alanı kopyalamak istiyorsanız o zaman bu maksatla kullanabileceğiniz özel programlar mevcuttur. Bu programlar içerisinde hem ücretsiz hemde kullanması oldukça kolay olan Screen Hunter adlı programı tavsiye edebilirim. Bu programı bilgisayarınıza kurduktan sonra programı çalıştırmanız durumunda F6 tuşuna basmanıza müteakip ekranda bir seçim alanı oluşacaktır. Mouse yardımıyla capture yapmak istediğiniz alanı seçmeniz halinde program tarafından belirlenmiş olan capture dizinine bir resim dosyası (Jpg) kaydedilecektir. Kaydedilmiş olan bu resim dosyasını kullanarak kendinize bir caps oluşturabilirsiniz.

Paint ile caps nasıl yapılır? izlemek için yukarıda bulunan video‘yu kullanabilirsiniz.

Screen Hunter programını indirmek için tıklayınız.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)