Henüz Puan Verilmedi

Buluşum Nedir?

Buluşum, Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımlar A.Ş. tarafından hayata geçirilmiş kitlesel finansman platformudur. “Kitlesel finansman platformu da nedir?” diye sorabilirsiniz. Bu kavrama dünyada kısaca crowdsourcing denmektedir. Daha da basitleştirmek gerekirse, sizin bir toplumsal fayda sağlayacak bir projeniz var ama paranız yok, yatırımcının da parası var ama projesi yok. Buluşum.biz bu ikiliyi bir araya getirmeyi hedefliyor. Yatırımcı derken etrafa paralar saçan ve sürekli puro içen para babalarından bahsetmiyoruz. Mütevazi bir destekle siz de bir yatırımcı olabilirsiniz. Dünyada buna benzer ve oldukça popüler platformlar var elbette. Benzer bir modelle (crowdfunding) çalışan kickstarter.com ve indiegogo.com en çok bilinen platformlardır. Crowdsourcing ve Crowdfunding kavramları birbirine yakın gibi gözükse de ufak bir farkla ayrıştıklarını söyleyebiliriz. Crowdsourcing modelinde toplumsal fayda ön plandadır. Crowdfunding ise toplumsal fayda ile pek de ilgilenmez. Yani buluşum.biz, kişisel gelir elde edeceğiniz bir iş modeline yatırımcı çekmek için uygun bir platform değildir. Ticari gelir elde edeceğiniz bir projeniz varsa ve bu proje toplumsal bir fayda yaratmıyorsa, sizin için doğru adres Crowdfunding platformları olacaktır.

bulusum.biz nedir? proje nasıl yayınlanır? bilgiversin.com

Bulusum.biz nedir? Proje nasıl yayınlanır?

Buluşum’da Proje Nasıl Yayınlanır?

Buluşum.biz‘de bir proje yayınlatmak için ne yapmanız gerekiyor? Aslında bu soruya sayfamızın üst bölümünde yer alan videoyu izleyerek yanıt bulabilirsiniz. Kısaca anlatmak gerekirse, projenizi bu platformda yayınlatmak için öncelikle toplumsal fayda kavramını iyice anlamanız gerekmektedir. Öğrencilere burs parası toplamak, kendiniz için bağış talep etmek yada hayırseverlik projeleri için bu adres doğru adres değildir. İyi bir proje tanımlaması yapmak için işe hedefinizi net bir şekilde anlatarak başlayın. Net olun, uzun ve ağdalı cümleler ile kafa karıştırmayın. Yenilikçi ve yaratıcı olun. Toplumsal hayata olumlu katkı sağlayacak, bireyden ziyade toplumsal faydaya odaklanan projeler üretin. Proje çok küçük olabilir ama sağladığı fayda tüm topluma yayılıyorsa projeniz yayınlanır. Örneğin; pet şişelerin mavi kapaklarını pratik bir şekilde toplamak için belediyelerin çöp konteynerlerine monte edecekleri bir kumbara tasarımı kabul edilebilir bir proje olabilir.

Buluşum, platformu henüz oldukça yeni. Ancak kısa süre içinde hak ettiği noktaya ulaşacaktır diye düşünüyoruz. Siz de bu platform ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın hemen alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.