Henüz Puan Verilmedi

Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir Sorusunun Yanıtı Yeni Araştırma ile Değişti

Bukalemun nasıl renk değiştirir? sorusuna verilen yanıt İsviçreli bilim insanlarının yaptıklarını son araştırma ile değişti. Bu konu hakkında araştırmalar yapan bilim insanları Bukalemun‘un deri hücrelerinde yer alan kristallerin yerini tekrardan yapılandırarak renk değiştirdiğini tespit etti. Bugüne kadar bilim insanları bu konu hakkında farklı bir bilimsel açıklama yaparken bu araştırma ile durum değişti. Önceleri bukalemunların hücrelerde yer alan renkli pigmentlerin yoğunluğunu değiştirerek renk değiştirdiğine inanılıyordu.

Bukalemun’lar Nasıl Renk Değiştiriyor?

Bukalemun‘ların nasıl renk değiştirdiklerine yönelik yapılan bir bilimsel araştırmada aslında renk değişikliğine kristallerden meydana gelen bir değiştirilebilir ayna‘nın neden olduğu anlaşıldı. Bu sayede sadece renk değişikliği değil aynı zamanda diğer bir hücre katmanı ile kızıl ötesi ışınlarının adeta bir ayna gibi yansıtıldığı ve böylece vücutlarına daha serin tuttukları tespit edildi. Bir ressam gibi vücutlarındaki renk pigmentlerini hücrelerde yer alan bu kristalleri kullanarak canlı ve sıcak renklere çeviren Bukalemun‘ların bu yeni yeteneği herkesi şaşırttı.

Bukalemunların nasıl renk değiştirdiği ile ilgili bilimsel çalışma Nature Communications isimli bir dergide yayınlandı. Bütün ezberleri bozan bu araştırma Cenevre Üniversitesi‘nden gelen kuantum fizikçileri ile evrim uzmanı biyologların ortak çalışması ile ortaya çıktı. BBC tarafından da yayınlanan bu araştırma sayesinde, bukalemunlar ile ilgili bilinen en gizemli olayın gerçek yüzü ortaya çıkmış oldu.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.