Henüz Puan Verilmedi

Columbia Üniversitesi’nden Özgür Şahin ve Ekibi, Bakteri Sporları Sayesinde Buhardan Elde Edilen Enerjiyle Çalışan Araç (Eva) Geliştirdi

Columbia Üniversitesi’nde görev yapmakta olan  Assoc. Prof. Özgür Şahin adlı bilim insanın başında olduğu ekip, bakteri sporlarını kullanarak buhardan elde ettiği temiz enerji ile çalışan bir prototip araç geliştirdi. Eva adı verilen bu araç dünyada bir ilk. Bilkent Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Şahin, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını yaptı. Halen Columbia Üniversitesi’nde kendi adı ile anılan Sahin Laboratory‘de çalışmalarını sürdüren ülkemizin gururu bu başarılı bilim insanı temiz enerji alanında yaptığı çalışma ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. Saygın bilim ve araştırma haberleri ile tanınan ScienceDaily.com’da yayınlanan makalede araştırmaya ilişkin detaylı bilgilere yer verildi.

bakteri sporu, buhar enerjisi, araç, eva, profesör özgür şahin, bilgiversin.com

Bakteri Sporları Kullanılarak Elde Edilen Enerji ile Çalışan EVA

Bakteri Sporları Kullanılarak Buhardan Temiz Enerji Elde Ediyorlar

Assoc. Prof. Özgür Şahin ve ekibi bu prototip aracı (EVA – The first evaporation-powered car)  geliştirerek bütün ilgiyi araca çekmiş gibi gözükse de bu aslında buz dağının sadece görünen kısmı. Çünkü aracın hareket etmesini sağlayan şey aslında bakteri sporları. Bakteriler, uygun olmayan ortamlarda spora dönüşmektedir. Bu şartlarda suya maruz kalan kaldıklarında ise suyu tutuyor, sudan ayrı kalmaları halinde ise su kaybediyorlar. İşte tam da bu noktada Şahin ve araştırma ekibi bakteri sporlarının bu özelliklerinden faydalanarak buharlaşma enerjisi elde edeceği bir teknolojiye imza atmayı başardılar. Sporları, plastik bantlara yerleştiren ekip, sporların yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklerini kullanarak enerji elde etmeyi başardılar. Henüz bu konuda yapılacak çok şey olmasına rağmen başarılı bilim insanı ve araştırma ekibinin imza attığı bu büyük projeye ait video görüntüleri Columbia Üniversitesi’nin resmi YouTube kanalında da paylaşıldı. Sayfamızın üst bölümünde yer alan video görüntülerini izleyerek araştırmanın sonucunu görmeniz mümkündür.

Bakteri sporları kullanılarak buhardan temiz enerji üreten ve bunu bir prototip aracı hareket ettirmek için kullanan başarılı bilim insanı Assoc. Prof. Özgür Şahin ve araştırma ekibini kutluyoruz. Konu ile ilgili görüşlerinizi bildirmek için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.