Henüz Puan Verilmedi

Boston Dynamics Yeni Robot Köpek Spot’u Tanıttı

Boston Dynamics adlı ileri robot teknolojileri tasarımı yapan ABD merkezli şirket, yeni robot köpek Spot‘u yayınladığı bir video ile duyurdu. Bilindiği gibi Boston Dynamics adlı şirket, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı altında faaliyet gösteren Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA Ajansı) için projeler üretiyor. Şirket 2013 senesinde de Google tarafından satın alınarak, faaliyetlerini bu çatı altında sürdürmeye başlamıştı.

Boston Dynamics tanıtımını yaptığı Spot hakkında bir video yayınladı. Yayınlanan videoda, görüntüsüyle bir köpeği andıran Spot‘un , dengeli bir şekilde koşması, yokuş çıkış ve inişi, darbe aldığında dengesini kaybetmemesi, diğer robotlar ile uyum içinde hareket etmesi vurgulanıyor. 73 kg ağırlığı olan bu robot elektrik enerjisi ile çalışırken, sahip olduğu sensörler, kameralar, gelişmiş hidrolik ve gyro donanımları ile oldukça dengeli bir duruş sergiliyor. Bu robot teknolojisi, arama kurtarma ve askeri maksatlı kullanılabilecek.

Boston Dynamics daha önce de benzer robotların tasarımına imza atmıştı. Şirketin daha önce geliştirmiş olduğu robotlar:

LS3 – Legged Squad Support Systems: Askeri personelin yük taşımak için kullanabileceği dayanıklı bir robot. ABD Deniz Piyadeleri tarafından 2012 yılından beri deneme maksatlı kullanılmaktadır.

Atlas: Kısmen insansı bir robotu andıran Atlas, zorlu arazi şartlarında yol alabilen bir teknoloji ile donatılmış.

PETMAN: Kimyasal koruyucu kıyafetlerin test edilmesi için tasarlanmış bir anthropomorphic robot.

CHEETAH: Saatte 29 mil hızla koşabilen dünyanın en hızlı robotu ünvanını taşıyor.

BigDog: Tasarımı ve görev tanımı ile LS3’e oldukça benzeyen BigDog, daha zorlu arazi şartlarında (karlı, çamurlu, su, vb.) yük taşımak için tasarlanmış.

SandFlea: 30 ft yüksekliğe kadar zıplayabilen bu küçük robot, karşısına çıkan engelleri bir çekirge gibi aşabiliyor.

RHex: Yüksek hareket kabiliyetli altı bacaklı bu robot, zorlu arazi şartlarında yol katedebiliyor.

RiSE: Mikro pençelerini kullanarak düz yüzeylere tırmanabilen mini robot.

LittleDog: Öğrenme yeteneği olan bu robot çevresindeki arazi şartlarını analiz ederek buna uygun hareket etme kabiliyetine sahip.

Boston Dynamics tarafından geliştirilen bu tasarım harikası robotlar ile ilgili detaylı bilgi almak için tanıtım videolarını izleyebilir yada şirketin resmi web sitesinde yer alan tanıtım sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.