Henüz Puan Verilmedi

Bonzai Nedir ?

Halk arasında Bonzai olarak ifade edilen bu madde, uluslararası polis teşkilatlarında “spice” adıyla anılmaktadır. Bu uyuşturucuya bonzai adının verilmesinin sebebi ise genellikle bonzai ağacının yapraklarının kullanılıyor olmasıdır. Peki bu Bonzai nedir ?

İlk olarak 2011 senesinde Bakanlar kurulu kararı ile çıkarılan bir kanun çerçevesine eklenen Bonzai, bu süreye kadar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmış ve önünde ciddi yasal engeller olmadığı için toplumda ciddi yaralar oluşturmuştur. Literatüre göre bu uyuşturucu “Sentetik kannabinoid” grubunda sayılmaktadır.

Uzmanlar 2006 yılından beri bu maddenin varlığından haberdar olduklarını ve konuyla ilgili araştırmaların o dönemlerde başladığını belirtiyorlar. “Bonzai nedir” sorusuna şu anda çokta net cevaplar verebilmek pek mümkün değil gibi gözüküyor. Bunun sebebi çok ucuz ve yaygın bir uyuşturucu olmasına karşın bunu tedavi edebilecek kadroların yeterince tecrübe sahibi olmadığına dair değerlendirmeler dikkat çekiyor.

Bonzai’nin ne gibi zararları var?

Bonzai tanımlanırken “Sentetik Esrar” ifadesi kullanılmakta. Ancak içerdiği maddeler itibariyle esrardan daha zararlı bir madde olduğu yönünde ifadeler kullanılmakta. Kullanan kişilerde mantal bütünlüğün bozulduğu ve yine kullanan kişilerde acı, baş dönmesi, sinirli ruh hali, nöbet geçirme gibi belirtilerin ortaya çıktığı bildiriliyor.

Bonzai için nasıl önlem alınmalı ?

Gelişmiş testler ile bonzai kullanımı kolaylıkla tespit edilmekte ancak basit sistemler kullanılarak yapılan testlerde yeterince iyi sonuçlar alınamadığı ve bu durumda birçok hastanın gözden kaçırılabileceği vurgulanmaktadır. Bonzai nedir sorusuna cevap bulan herkes bu sorun ile yüzleşmekte ve çözüm aramaktadır

Bu çerçeveden bakıldığında bu konuda yapılacak testlerle maddenin kişide tespit edilmesinden ziyade özellikle aile ve yakın çevre tarafından bağımlının kişilik değişimlerindeki ayrıntıların iyi takip edilmesi gerektiği vurgulanmakta. Ancak yapılan bazı çalışmalarda bazı bağımlıların bu durumu iki sene boyunca gizleyebildiğine dair veriler bulunmakta. Bu tip veriler aslında ne denli büyük bir dertle karşı karşıya olunduğunun en açık göstergesi olarak gözükmektedir.

Tam olarak kişinin bu maddeyi kullanıp kullanmadığı sadece psikolojik faktörler açısından tespit edilemeyeceği tam teşhisin ancak idrar ve kan tahlilleri ile yapılabileceğine dair uzman tespitleri var. Ancak işin kötü yanı genellikle bu maddeyi kullanan çoğu bağımlının kendi isteğiyle tedavi olmak istememesi yine görevi ailelere bırakmaktadır. Bağımlılıkla mücadelede izlenmesi gereken en doğru yöntemin öncelikle idrar ve kan tahlilleri ile doğrulanması ve sonrasında  en uygun psikiyatriste gidilmesi, bağımlılık seviyesine göre kişiye özel tedavi programı belirlenmesi gerektiğine dair  uzmanlar tarafından vurgular yapılmaktadır.

Son üç yıl içerisinde Bonzai ile ilgili yaşanan polisiye vakaların bilançosu:

Narkotik polis, Türkiye’de 2011 yılında ülke çapında 16 olayda 48 kg 223 gr. bonzai ele geçirildi. 116 vatandaş tutuklandı. 2012 yılında ele geçirilen bonzai miktarı ise aniden artış gösterdi , 148 kg., 675 gr.’a çıktı. 125 kişi bu sebeple tutuklandı. Olay sayısı 2013 yılında 83’e yükselirken, ele geçirilen bonzai miktarında düşüş yaşandı. O sene 121 kg. 333 gr. bonzai ele geçirilirken 491 kişi de tutuklanarak ceza evine koyuldu. 2014 yılı  mayıs ayı sonu itibarı ile operasyon yapılan toplam 94 olayda 42 kg. 344 gr. bonzai maddesi yakalandı. 206 kişi tutuklandı. 2011 senesinden bu güne kadar ülke genelinde ele geçirilen toplam 540 kg. 559 gr. bonzai maddesinin 275 kg. 895 gr. ı İstanbul’da yakalandı. Buda ele geçirilen bonzainin yarıdan fazlasının İstanbul’da olduğunu göstermektedir. Bu veriler neticesinde kamu oyunda oluşan bonzai nedir sorusu artık daha belirgin veriler ile açıklanabilir hale gelmiş durumdadır.

TUBİM:

Tubim, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İle Mücadele İzleme Merkezi ile irtibata geçerek sadece bonzai değil tüm zararlı maddeler ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir ve bu konuda destek alabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)