Henüz Puan Verilmedi

Artık Biyonik Kol Protezi ile Dokunduğunuzu Hissedebilirsiniz:

Giderek gelişen protez teknolojisinde birçok gelişme yaşanıyor. Artık protez kullanan hastalar daha gelişmiş donanımlar kullanarak hayatlarını daha konforlu hale getirebiliyorlar. Ancak bu gelişmelere rağmen protezlerin en büyük eksikliği dokunma hissini hastaya aktaramıyor olmasıdır. Amerikalı bilim adamları bu noktadan yola çıkarak benlik duygumuza katkı sağlayan ve dünya ile insan arasındaki en iyi etkileşim unsuru olan dokunma hissini hastalara iletebilen bir Biyonik Kol Protezi geliştirdi.

biyonik_kol_protezi

Biyonik Kol Protezi Takılan Igor Spetic

Geliştirilen biyonik kol protezi ile bir kiraz sapını kopartabilecek kadar hassas işler yapılabiliyor.

Bilim adamları 1 yıldan fazla süredir iki gönüllü hasta üzerinde denedikleri bu biyonik kol protezi ile istikrarlı bir şekilde doğal dokunma hissini protezi kullanan hastalara iletmeyi başardılar. Kontrolü geliştirmek için protez kemiğe direk olarak sabitlendi. Protez takılan hastalardan biri olan Igor Spetic dört yıl önce geçirmiş olduğu bir kaza neticesinde sağ elini kaybetti.

Bu kazanın neticesinde kaybetmiş olduğu elinin yerine bir protez takıldı. Ancak takılan bu protez ile çevresindeki cisimlere dokunarak hissetmesi mümkün değildi. Amerikan Case Western Reserve Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı tarafından hastanın protezine çeşitli sensörler kullanarak mevcut sinirlerine elektronik sinyaller iletebilen bir manşet takıldı.

Ekip bir bilgisayar yardımıyla hastanın biyonik kol protezi‘ne takılmış olan sisteme farklı desenler gönderdi. Hasta bu farklı desenleri farklı olarak beyninde yorumlayabildi. Sonrasında ise hastanın gözleri bağlanarak eline farklı dokularda cisimler verildi. Bu test sonucunda hasta gözleri kapalıyken elinde tutmuş olduğu cisimleri doğru olarak algılayabildi. Igor Spetic halihazırda yaklaşık iki buçuk yıldır bu süper buluşu kullanmaktadır. Bunun yanında aynı sistemi kullanan bir diğer hasta ise yaklaşık olarak bir buçuk senedir bu biyonik protezi kullanmaktadır.

Bu büyük buluşun baş araştırmacısı olarak görev yapmakta olan Prof. Dustin Tyler “Onlar şimdi gerçekten daha narin görevleri yapabilir.” dedi. Hasta Mr.Spetic ise “Ben sonuç olarak eşimin ellerini tuttuğumda onu hissedebilmek isterim” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Kaynak: sciencemag.org

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)