Henüz Puan Verilmedi

Biyonik Bacak Teknolojisinde Gelinen Son Nokta:

Biyonik bacak teknolojisinde acaba hangi aşamadayız. Teknolojinin sağlık alanında kullanıldığı her proje tüm dünyanın dikkatlerini kısa sürede üzerine çekmeyi başarıyor. Bu sefer teknoloji ve sağlığın buluşması çok daha ilginç. 1982 yılında bir kaya tırmanışı sırasında aşırı soğuk nedeniyle donan bacaklarını kaybeden ve sonrasında pes etmeyip MIT Media Lab. Biyomekatronik Grup Direktörü olan Hugh Herr yepyeni bir teknolojiyi dünyaya duyurdu. Biyonik bacak teknolojisinde gelinen son noktayı bizzat kendisi dünyaya duyuran Hugh Herr, bu duyuruyu yaparken sahnede giydiği şortu ve kullandığı biyonik bacakları ile ilgi odağı olmayı da başardı. Herr insanların vücutlarına bağlanan biyonik uzuvları anlatırken insanların özürlülük ve yetenekleri arasındaki uçurumuna bir köprü atıyoruz diyor.

Hugh Herr

Biyonik Bacak – MIT Media Lab. Biyomekatronik Grup Direktörü Hugh Herr

Biyonik bacak ile yaşayan ve insanı en eski teknolojilerden biri olarak tanımlayan Herr , vücuda monte edilecek bir protezin geliştirilmesinde yaşanan tüm zorlukları bir bir aştıklarını anlatıyor. Engelli insanların koşmak ve yürümek gibi kolay işlevlerinden tutunda daha karmaşık tüm hareketlerini analiz edebilmek için yoğun laboratuar çalışmaları yapıldığı ve hangi kasların beyin tarafından nasıl kontrol edildiğini incelediklerini aktarıyor. Bir protezin merkezi sinir sistemi ile bağlantısının zorluklarını anlatan Herr, laboratuvar ortamında kasların elektriksel tepkilerini ölçerek sinir sistemi kontrolü altında çalışan bir yürüyüşün hayata geçirilmesine kadar gelinen aşamaları tüm detaylarıyla paylaşıyor.

Biyonik Bacak Kullanan Bir Terör Kurbanı Dans Ediyor:

biyonik bacak

Biyonik Bacak İle Dans Show Yaptı

Biyonik bacak hakkındaki bu teknik açıklamaların ardından, Adrianne Haslet-Davis isimli Boston Maratonu kurbanını sahneye çağıran Herr, Adrianne için geliştirilen biyonik bacakla yapacağı dans gösterisi için sahneyi partneri ve Adrianne’a bıraktı. Haslet-Davis karmaşık geri ve ileri ayak hareketleri ile göz kamaştırıcı dans performansını izleyicileri ile paylaştı.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)