Henüz Puan Verilmedi

Bill Gates, Yapay Zeka Hakkındaki Gelişmeleri Kaygı Verici Buluyor

Yapay Zeka hakkında endişe duyanlara bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu yönde kaygı duyanlar hiçte yabana atılacak kişiler değil. Geçtiğimiz aylarda dünyaca ünlü fizikçi Prof. Stephen Hawking de, yapay zeka‘nın insanlığın sonunu getirebileceğini söylemişti. Hawking, yapay zekanın şimdilik insanlığın yararına kullanıldığını ancak gelecekte bu teknolojinin insan beyninin sınırlarını zorlaması durumunda insanlığın zararına sonuçlar doğurabileceğini ve bundan endişe duyduğunu tüm dünya ile paylaşmıştı.

bill gates yapay zeka kaygı bilgiversin.com

Bill Gates ve Yapay Zeka

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft’un sahibi Bill Gates de aynı Hawking gibi yapay zeka ile ilgili gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirtti. İfadesinde yapay zekanın bir tehdit yarattığını vurgulayan Gates, herkesin bu tehdit karşısında kaygı duyması gerektiğini vurguladı. Hatta bu açıklamasını bir adım daha öteye taşıyan Gates, bu konuda endişe duymayanları da anlamadığını söyledi.

Ancak işin garip tarafı Microsoft Research‘ün yöneticisi ile farklı açıklamalar yapan Gates’in, bu şirket bünyesinde yapay zeka teknolojileri üzerinde çalışanların, toplam ekibin yüzde 25’ini oluşturduğunu bir an olsun unutması. Gates, bir sosyal paylaşım platformu üzerinden kendisine gelen soruları yanıtlarken kendisini kaygı duyanlar arasında gösterdi. Microsoft ile başarısızlık yaşamış olsaydım, yapay zeka hakkında çalışırdım diyen Gates, şirketinin gelecek otuz senede bugüne kadar görülmemiş bir ilerleme sağlayacağını iddia etti. Ayrıca Microsoft’un ilk on yıllık süreçte ses ve görüntü algılama, tercüme alanında büyük başarılara imza atacağını vurguladı. Bu süre zarfında robotların ise meyve toplamak yada taşıma işlerinde kullanılabileceğini söyledi.

Yapay zeka ile ilgili açıklama yapan saygın kişilerin cümlelerine yakından bakıldığında bu teknolojiyi şimdilik insanlık yararına gördükleri anlaşılıyor. Ancak bu kişilerin, gelecekte kontrol edilemez bir gelişme yaşandığında bu teknolojinin insanlığın sonunu getireceğini vurguladıkları görülüyor. Bilim kurgu filmlerine de konu olan bu kaygı verici durumun gelecekte karşımıza nasıl çıkacağını yaşayarak görme fırsatı bulacağız. Teknoloji ve bilim dünyasında oldukça başarılı olmuş ve geçtiğimiz yüzyıla şekil veren gelişmelere imza atan bu beyinlerin geleceğe dair kaygılarına kayıtsız kalmak elbette mümkün değil. Ancak teknolojinin gelişmesine de karşı koymak mümkün gözükmüyor. İnsanlık kendi sonunu getirebilecek bir teknolojiye imza atar mı? işte bunu, zaman bize gösterecek.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.