Henüz Puan Verilmedi

Bilge YILDIZ, Dünyanın En İyi Üniversitesinde Başarılı Bir Türk Bilim İnsanı:

Massachusetts Institute of Technology, yani bilinen o kısa adıyla MIT, dünyanın en donanımlı ve en başarılı teknik üniversitesi. Akademisyenlerin rüyalarını süsleyen bu harika üniversitede başarılı bir Türk Bilim İnsanı görev yapıyor. Adı Bilge YILDIZ, İzmir’de dünyaya geldi. iki kızı matematik öğretmenliği yapmakta olan Bilge YILDIZ, MIT’ de Doçent olarak çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bir nükleer fizik mühendisi olan YILDIZ dünyaya geldiği İzmir’de Fen Lisesinden mezun olduktan sonra, Hacettepe Ünv. çeşitli çalışmalar yaptı. MIT‘ye 1999 senesinde kabul edilen Bilge YILDIZ 2003 yılında doktorasını aldı.

bilge yıldız mit nükleer fizik BilgiVersin.com

Bilge YILDIZ

Sayın Bilge YILDIZ şu anda, yüzeylerin tabi olduğu zor şartlarda (Yüksek sıcaklık, reaktif gazlar, elektrik alanları ve mekanik stresler ) verdikleri tepkiye ilişkin araştırmalar yapmaktadır. Yapmış olduğu bu çalışmalar ile reaktörlerde kullanılacak malzemelerin zor şartlarda göstereceği reaksiyonları ölçüyor. Bu ölçümler neticesinde elde edilen veriler çeşitli yöntemler kullanılarak nükleer reaktörlerde oluşması muhtemel sorunlarda öngörü ortaya koyabilmeyi sağlamaktadır.

Yapmış olduğu bu değerli çalışmalar sayesinde gelecekte inşa edilecek yeni nükleer reaktörlerin daha güvenli ve daha uzun ömürlü olmasını sağlanacaktır. Malzemelerin zorlu koşullarda verdikleri reaksiyonları tam olarak öngörebilme yeteneğini kazandığımız gün nükleer enerji reaktörlerinin daha güvenilir enerji kaynağı olması mümkün olacaktır. İnsanlığın vazgeçemediği nükleer enerjinin güvenilirliğini bir adım daha öteye götürecek bu çalışmaların mimarı olan Bilge YILDIZ, yapmış olduğu başarılı çalışmaları ile Türk insanının zekasını ortaya koyarak ülkesinde de gurur kaynağı olmuştur.

Doçent Bilge YILDIZ ‘ın çalışmalarını incelemek için Laboratory For Electrochemical Interfaces web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.