5/5 (1)

Hayal Gerçek Oldu, Protez Kol Beyin ile Kontrol Edilebiliyor:

Beyin ile kontrol edilebilen bir çift protez kol Amerika’da yaşayan Leslie Baugh adlı hastaya takıldı. Her iki kolunu da kırk sene önce yaşanan bir kazada yitiren hasta uygulanan kişisel bir tedavinin sonrasında bu teknoloji harikası biyonik protez kollara sahip oldu. Elektrik kazası nedeniyle her 2 kolunu yitiren Leslie Baugh’a öncelikle Johns Hopkins Üniversitesi Hastanesi’nde (Washington / ABD) kazada zarar gören kaslarına ilişkin özel bir ameliyat yapıldı. Takılacak protezler için uygulanan bu ameliyat neticesinde olumlu sonuçlar alındı. Takılan protezler ile hayatını kaldığı yerden sürdürebilecek olan Leslie Baugh, beyni ve sinirleri sayesinde teknoloji harikası bu protezler ile bilim dünyasında yeni bir kapı açılmasına da imkan vermiş oldu.

Biyonik Kol Protezleri ile İlgili Çalışmalar:

Daha önce de biyonik protez teknolojileri ile ilgili benzer çalışmalar basında yer almıştı. Yapılan çalışmalarda uzmanlar  protezlere hissedebilme yeteneği kazandırmayı başarabilmişti. ABD Case Western Reserve Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı tarafından Igor Spetic adlı hastaya hissedebilen bir biyonik kol protezi takılmıştı. Igor Spetic bu protez sayesinde bir kiraz sapını kopartabilecek kadar hassas işler yapabiliyordu.

Yine yakın bir süre önce Güney Kore ve Amerikalı araştırmacılar basınç, ısı ve nem algılayabilen, esneyebilen bir elektronik donanım geliştirmiş, ve geliştirilen bu donanımın insanların kullandığı protezlere (yapay uzuv) his vermek için kullanılabiliyordu.

Bu ve benzer çalışmalar sayesinde gelecekte uzuvlarını kaybeden insanlar kendileri için geliştirilen bu ileri teknoloji protezler sayesinde hem gündelik yaşamlarını sürdürebilecek hemde hayatı hissedebilecek.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.