Henüz Puan Verilmedi

Google ve Facebook’un Bedava Internet Projeleri

Bedava internet, ilk etapta kulağa bir servis sağlayıcı kampanyası gibi gelse de işin aslı öyle değil elbette. İki büyük teknoloji devi çok büyük bir proje için kollarını birkaç yıl önce sıvadı. İki proje birbirinden farklı olarak devam etse de temelde amaçlanan şey aslında aynı. Facebook ve Google tarafından sürdürülen bedava internet projelerinin temeli aynı teknolojiye dayanıyor. Her iki şirkette güneş enerjisi ile çalışan insansız uçakları kullanarak özellikle gelişmekte olan ülkelere bedava internet götürmeyi planlıyor. Internet erişiminin teknolojik ve ekonomik sebeplerle sınırlı olduğu ülkelerde kullanılacak bu güneş enerjili uçaklar deneme uçuşlarını sürdürüyor.

Bedava internet Nasıl Olacak?

Bedava internet, diyerek yola çıkan Facebook ve Google, bu projelerini hayata geçirmek için aynı yolu seçse de rekabet tam gaz devam ediyor. Google tarafından bir süre önce satın alınan Titan Aerospace adlı şirket tarafından geliştirilen Solara 50 adlı güneş enerjisi ile çalışan uçak projenin temelini oluşturuyor. Atmosferik uydu olarak da tanımlanan bu hava aracı 65,000ft (20km) irtifada uçuş yapıyor. Uzunluğu 15.5 metre olan Solara 50‘nin kanat genişliği ise tam 50 m. Saatte 104 km hızla seyreden güneş enerjili uçağın güneş panelleri ile depoladığı enerjiyi kullanarak 5 yıl boyunca havada kalması planlanıyor. Ancak gelen haberlere göre Mayıs 2015’de New Mexico’da yapılan bir deneme uçuşu esnasında bedava internet projesinin temelini oluşturan Solara 50 yere çakıldı. Facebook tarafından sürdürülen projenin temelini oluşturan uçakta benzer bir teknolojiye sahip. Ascenta adlı bir şirket tarafından geliştirilen ve güneş enerjisi ile çalışan uçak sayesinde interneti yaymayı hedefleyen Facebook, projeyi hayata geçirirse, dünyanın hemen hemen her noktasında internete erişmek mümkün olabilecek.

Bedava internet projelerini hayata geçirmeyi amaçlayan Facebook ve Google‘ın güneş enerjisi ile çalışan hava araçları ile ilgili tanıtım videoları sayfamızda paylaşılmıştır. Sizce bu iki teknoloji devi dev projelerini gerçeğe dönüştürebilecek mi? Bu konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfamızın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.