Henüz Puan Verilmedi

BBC’nin Beyin Dalgaları ile Çalışan TV Kumandası Tanıtıldı

BBC Beyin Dalgaları ile çalışan bir TV kumandası geliştirdi.  This Place adlı şirket ile beraber geliştirilen kumanda ilk bakışta bir kulaklığa benziyor. Kullanıcıların televizyon programlarını istedikleri zaman izleyebilmelerini sağlayan BBC iPlayer uygulamasında denenen kumanda başarılı sonuçlar verdi. Bu teknoloji aslında yeni değil. Daha önce de beyin dalgaları ile kontrol edilen elektronik donanımlar geliştirildi. Ürünün denemeleri esnasında çekilmiş video görüntüleri şirketin resmi YouTube hesabında yayınlandı. Sayfamızda da yer alan bu video görüntülerini izleyerek donanımla ilgili derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Beyin Dalgaları ile Çalışan Televizyon Kumandası Nasıl Çalışıyor?

Beyin dalgaları ile çalışan televizyon kumandası aslında başarılı bir işbirliğinin ürünü. Alanında lider kuruluşlardan Neurosky tarafından geliştirilen ve EEG biosensor olarak tanımlanan MindWave adlı headset bu projenin temelini oluşturuyor. This Place ise MindWave‘i temel alarak, MindRDR adı verilen, açık kaynak kodlu olan bir platform geliştirdi ve projeyi bir adım daha öteye taşıdı. BBC ile çalışan This Place, sonuç olarak projeyi bu hale getirmeyi başardı. Denemelerde BBC’de çalışan 10 kişi bu yenilikçi ürünü kullandı. Zor da olsa hepsi başarılı oldu. Cihaz, kullanıcıların konsantrasyon yada gevşemesine bağlı olarak çalışıyor ve bu özelliği ile “akıl okuyan” kumanda olarak anılıyor. Uzmanlar bu tip cihazların gelecekte engelliler tarafından kullanacağını düşünüyor.

BBC‘nin beyin dalgaları ile çalışan TV kumandası sizce geleceğin kontrol teknolojisi olabilir mi? Konu hakkındaki görüşlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.