Bağırsak Kanseri (Kolon) Tespitinde Yoğurt
Henüz Puan Verilmedi

Kalın Bağırsak Kanseri Tespitinde Yoğurt Kullanımı:

Özel olarak tasarlanmış yoğurt bakterisi sayesinde bağırsak kanseri ve diğer hastalıkların tespitini pratik ve basit bir yöntemle yakın bir zamanda yapabileceğiz. Üstelik bunu bir kaşık yoğurt sayesinde yapacağız.

Amerika MIT’de Profesör olarak çalışmakta olan Sangeeta Bhatia isimli bilim insanı masraflı ve rahatsız edici kolonoskopi ve MR cihazı kullanmaksızın basit bir idrar testi ve ucuz bir yöntemle bağırsak kanserinde erken tanı sağlayacak bir araştırma üzerinde çalışıyor. Profesör Bhatia yoğurt yoluyla insan bedenine dahil edilen sentetik moleküller geliştirmektedir. Bu moleküller kanser ile etkileşime geçerek bir biyomarker ortaya çıkarmaktadır. Sonrasında idrara geçen bu markerler kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

bağırsak kanseri kağıt test

Bağırsak Kanseri Tespitinde Pratik Testler Artık Çok Yakın

Bu teknikle kanser tespitinde ilk aşamalarda laboratuvar ortamındaki araçların kullanımı gerekiyordu. Ancak Profesör Bhatia şimdi aynı gebelik testlerinde kullanılan kitlere benzer bir test kitiyle kanserin tespit edilebilmesinin mümkün olduğunu açıklamış durumdadır. Şimdiye kadar bu deneysel çalışmanın fareler üzerinde yapıldığı ve özellikle kolon kanseri ve karaciğer fibrozu üzerinde yapılan çalışmalarda kullanıldığı açıklanmış durumdadır.

Kolon kanserinin erken evrede tespit edilmesi durumunda hastaların hayatta kalması yüksek oranlara çıkmaktadır. Ancak burada önemli olan konu erken teşhistir. Erken teşhis için günümüzde pahalı ve rahatsız edici görüntüleme yöntemleri olan kolonoskopi ve MR tercih edildiği için bu oran ne yazıkki yeterli seviyelere ulaşamamaktadır.

Özellikle yoksul ülkelerde bu cihazlara erişmenin mümkün olmadığı bölgelerde fakir halkın bağırsak kanseri olması durumunda erken teşhis edilmesi neredeyse mümkün olmamaktadır. Bu araştırma sayesinde özellikle yoksul ülkelerde kolon kanseri tespitinde ucuz bir yöntem olarak kullanılacak bu test kitleri erken teşhis oranlarını ciddi bir şekilde arttıracaktır.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, bu araştırmalar henüz fareler üzerinde yapılmış durumdadır. Araştırmaların gereken seviyeye ulaşması ve insanlar üzerinde uygulanabilir bir tespit yöntemi haline gelmesi zaman alacak gibi gözüküyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)