Henüz Puan Verilmedi

Ay Tutulması ve Süper Ay, 27-28 Eylül 2015’de Birlikte Yaşanacak

Ay tutulması ve Süper Ay, 33 yıl aradan sonra birlikte yaşanacak. 27-28 Eylül 2015 Pazar ve Pazartesi günü yaşanacak olan bu gökyüzü olayı nadir görüldüğü için oldukça ilgi çekiyor. Hemen hemen 30 senede bir görülen Süper Ay ve Ay tutulması, dünyanın birçok bölgesinden izlenebilecek. Ancak bu gökyüzü olayı dünyanın farklı noktalarında farklı saatlerde görüntülenebilecek. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre 27 Eylül 2015 Pazar günü Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da, 28 Eylül 2015 Pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren de Avrupa, Afrika ve Orta Asya (kısmen) görüntülenebilecek. Bu gökyüzü olayı daha önce 1982 senesinde görülmüştü. Ay tutulması canlı yayın ile izlemek için gerekli video paylaşımları tutulmaya saatler kala sayfamızda paylaşılacaktır. Paylaşılacak videolar dünyanın farklı noktalarından olacaktır.

Ay Tutulması ve Süper Ay Türkiye’de Ne Zaman / Saat Kaçta izlenecek?

Ay tutulması ve Süper Ay, Türkiye‘de 28 Eylül 2015 Pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren izlenebilecek. Bu gökyüzü olayı İstanbul saati ile tam olarak aşağıda belirtilen saatler arasında yaşanacak. Türkiye‘den bu gökyüzü olayını izlemek isteyenler aşağıdaki bilgiyi dikkatle incelemelidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

  • Başlangıç Zamanı: 28 Eyl 2015 Pazartesi, Türkiye saati ile 03:11
  • Tam Tutulma Zamanı: 28 Eyl 2015 Pazartesi, Türkiye saati ile 05:47
  • Bitiş Zamanı: 28 Eyl 2015 Pazartesi, Türkiye saati ile 08:22
  • Toplam izleme süresi: 5 saat, 11 dakika

Süper Ay Ne Demek?

Süper ay nedir? diye sorduğunuzu duyar gibi oluyoruz. Bu gökyüzü olayını basitçe şu şekilde anlatabiliriz. Dolunay’dan daha parlak ve daha büyük görülen aya Süper Ay denmektedir. Bu dönemde ay, dünya yörüngesine en yakın noktadadır. Bu sebeple %30 daha parlak, %14 daha büyük gözükmektedir.

Ay Tutulması ve Süper Ay Canlı Yayın izle

Süper ay ve Ay tutulması canlı yayın ile izlemek için 27 Eylül Pazar gününden itibaren bilgisayarınızın karşısına geçip bizi takip edebilirsiniz. Tutulma olayı yaşandıktan sonra kaydedilmiş olan video görüntüleri sayfamızda paylaşılmaya devam edecektir. Canlı yayın görüntüleri dünyanın farklı noktalarından olacaktır. Sayfamıza giriş yaparak tutulma olayını izleyen ziyaretçilerimiz, altta yer alan yorum formunu kullanarak görüşlerini bizlere iletebilirler. Ziyaretçi yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.