Henüz Puan Verilmedi

Arduino Mono Nedir?

Arduino kısaca fiziksel programlama platformu olarak özetlenebilir. Peki Mono nedir? Bir grup araştırmacı, dokunmatik ekranlı, kablosuz iletişim özelliği olan, tümleşik batarya, çeşitli sensörler ve bluetooth içeren ve Arduino uyumlu bir programlanabilir donanım geliştirdiler. Geliştirmiş oldukları Arduino uyumlu programlanabilir bu donanım projesi ile kickstarter.com üzerinden yatırımcı arayışına giren araştırmacılar, oldukça başarılı bir çıkış yaptı. Kısa süre içerisinde yapmış oldukları tanıtım ile hedefledikleri noktaya hızla ulaşan Danimarka’lı ekip Mono adlı bu donanımın satışını kickstarter.com üzerinden yapıyorlar.

Arduino uyumlu kişiselleştirilebilir bu donanım 4 farklı modelle satışa sunulmuş durumda. Basic, BLE, WiFi, Maker adlı modeller çeşitli farklar içeriyor. Aşağıda yer alan tabloda Mono adlı bu donanımın modellerine ait kıyaslama tablosunu bulabilirsiniz.

arduino mono nedir projeleri BilgiVersin.com

Arduino Uyumlu mono Basic, BLE, WiFi, Maker Model Kıyaslaması

 Mono ile Arduino Projeleri Nasıl Yapılır?

Mono ile hava durumu monitörü, akıllı telefon yada bilgisayarınızdaki takvim ile senkronize edilmiş bir not defteri, Sabahları sizin uyandıran bir çalar saat, Modern yada klasik bir duvar saati, eviniz yada ofisinizin sıcaklığını gösteren bir termometre, aydınlatma anahtarı yada otobüs duraklarına hareket programı yapmak oldukça kolay.

Arduino uyumlu mono sayesinde pahalı ve tek bir amaç için tasarlanmış bir donanım satın almak yerine kişiselleştirilebilir, programlanabilir bir donanım sahibi olmanız mümkün. Üstelik MonoKiosk ile mono için tasarlanmış hazır projeleri kullanmak oldukça pratik bir yöntem. GitHub ile entegre olarak çalışan MonoKiosk sayesinde açık kaynak kodlu yaratıcı projeleri kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz. Açık kaynak kodlu bu projeler üzerinde değişiklikler yaparak kendi amacınıza uygun yeni ve özgün proje tasarımları geliştirmeniz mümkün. Kısacası mono Arduino Projeleri geliştirmek için ihtiyacınız olan  her şeyi size sunuyor.

Mono Teknik Özellikleri:

  • ARM Cortex-M3 İşlemci
  • WiFi IEEE 802.11g
  • Bluetooth LE
  • Lityum iyon batarya 420 mAh
  • 3-Axis Accelerometer
  • Ambient Temperature Sensor
  • Buzz Speaker
  • 2,2″ TFT Dokunmatik Ekran
  • SD Card Slot
  • Micro USB

Mono resmi web sayfasına ulaşmak için openmono.com adresini kullanabilirsiniz. Mono için hazırlanmış kickstarter.com üzerinde yer alan sayfaya ulaşmak için tıklayınız.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.