Henüz Puan Verilmedi

Android Reklam Virüsü, Zararlı Kodlar İçeriyor

Android reklam virüsü hakkındaki riskler nedeniyle kullanıcılar uyarıldı. Bilindiği üzere Android işletim sistemi yüklü olan mobil cihaz kullanıcılarının oyun ve uygulama indirme platformu Google Play tek güvenilir kaynak olarak biliniyor. Ancak son zamanlarda yaşayan gelişmeler bu duruma gölge düşürdü. Kullanıcılar tarafından oldukça yaygın bir şekilde indirilen uygulamalarda yer alan bazı reklam kodlarının zararlı olabileceği ve bu kodlar ile kullanıcıların sürekli reklamlarla karşılaşabileceği yönünde uyarılar yapıldı.

Bu uyarının gündeme gelmesinin ardındaki gücün Avast adlı güvenlik firması olduğu bildiriliyor. Avast tarafından yapılan açıklamaya göre Google Play‘de yer alan “Durak” isimli bir oyunun 10 milyon defa yüklendiğini ve bu uygulamanın zararlı reklam kodları içerdiği belirtiliyor. Bu haberin ardından Google söz konusu uygulamanın indirilmesini engelledi. Bu zararlı reklam kodları içeren uygulamanın tespit edilmesini sağlayanın bir Nexus 5 kullanıcısı olduğu açıklandı.

Bir kart oyunu olarak bilinen bu Durak isimli oyun dışında başka uygulamalarda da bu tip zararlı reklam kodları bulunduğu bildiriliyor. Milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen bu uygulamaların kullanıcılara ne gibi zararlar verdiği yönünde tam anlamıyla bir açıklama yapılmıyor. Söz konusu uygulamaları geliştiren şirketler tarafından da resmi bir açıklama yapılmış değil.

Android Reklam Virüsü Nasıl Tespit Edilir?

Android reklam virüsü ile ilgili kullanıcıların herhangi bir sıkıntı yaşamaması için uzmanlar özellikle uygulama / oyunları indirmeden önce kullanıcıların yapmış olduğu yorumları dikkatlice okumalarını tavsiye ediyor. Buna ilave olarak mobil cihazlar için geliştirilmiş güvenlik uygulamalarını da kullanarak kişisel bilgilerinizin ve mobil cihazınızı da güven altına almış olursunuz.

Android İşletim Sistemi İçin Geliştirilmiş AntiVirus Programları:

Aşağıda Android işletim sistemi üzerinde çalışan popüler iki antivirus uygulaması ile ilgili indirme linki ve tanıtım videoları paylaşılmıştır. Bu linkler üzerinden Android antivirus programı indirebilirsiniz.

  • AVG AntiVirus FREE : Ücretsiz bu uygulama sayesinde mobil cihazınızı virüslere karşı korumanız mümkün. Uygulama Google Play‘den indirilebilir.
  • AVAST Mobile Security & Antivirus: Akıllı telefonunuzu korumak için ihtiyacınız olan her şeyi içeren bu ücretsiz uygulamayı Google Play üzerinden indirebilmeniz mümkün.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.