Henüz Puan Verilmedi

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Mekatronik Uzaktan Eğitim Bölümü Yapay Kol Geliştirdi

Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler ile ilgili haberlere bir yenisi de ülkemizden geldi. Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu altında faaliyet gösteren Mekatronik Uzaktan Eğitim bölümü geliştirmiş oldukları yapay kol protezini bir basın toplantısı ile duyurdu. Geliştirilen bu yapay kol protezi, şapka ve ayakkabı ile kontrol ediliyor. Sensörler yerleştirilen şapka ve ayakkabı, protezi kullanan kişinin isteği doğrultusunda yapay kolu yönetiyor.

Üniversite bünyesinde oluşturulan ve adına El Cezeri (Dünyada ilk robot tasarımını yaparak çalıştırdığı kabul edilen Müslüman bilim adamı ve mühendis) denen 32 kişilik bir öğrenci grubu tarafından geliştirilen robot yapay kol 10.000 TL’lik bir bütçe ile hayata geçirildi. Yapılan basın toplantısında neşeli anlar da yaşandı. Yapay kolun tanıtımı yapılırken, geliştirilen kolun gelecekte “kese atabileceği” vurgulanırken, kolun “Osmanlı tokadı atabiliyor” şeklinde bir açıklama ile lanse edilmesi gülüşmeler yaşanmasına neden oldu.

Dünyada Yapay Kol Protezi Projeleri

Bu alanda yapılan çalışmalarda gelinen nokta incelendiğinde, yapay kol protezlerinin artık insanların sinir sistemleri ile irtibatlandığı ve protezi kullanan engellinin dokunduğu nesneleri hissedebilmesini sağlayacak materyaller geliştirilmesi aşamasına geçildiği görülüyor. Dünyada ses getiren bu projelerin detayları ile ilgili bilgi almak için aşağıda yer alan haberleri inceleyebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.